Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 1063
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Żarów: Odnowione zabytki

Sobota, 19 listopada 2022, 7:14
Autor: red
Gmina Żarów: Odnowione zabytki
Fot. UM Żarów
Zakończyły się prace renowacyjne zabytków w Kościele p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Bukowie, Kościele p.w. św. Józefa w Pożarzysku i kaplicy mszalnej p.w. św. Antoniego Padewskiego w Pyszczynie.

Zakres inwestycji obejmował konserwację epitafium z piaskowca na nagrobku Johana Ignacego Frantzke w Bukowie, prace konserwatorskie przy kamiennych elementach wystroju prezbiterium w Pożarzysku oraz renowację wraz z zabezpieczeniem przed degradacją kompletu neogotyckich witraży z 1895r. w Pyszczynie. Na realizację tych zadań parafie otrzymały dotację ze środków budżetu gminy Żarów. Odnowione zabytki zostały oficjalnie odebrane w obecności konserwatora zabytków Joanny Kulik, burmistrza Leszka Michalaka, proboszczów parafii, wykonawców prac oraz pracowników Urzędu Miejskiego w Żarowie.

- Zabytki są wizytówką naszej gminy i powinny być zachowane w jak najlepszym stanie. Każdego roku Rada Miejska w Żarowie w uchwale budżetowej przyznaje środki finansowe na renowację zabytków w naszej gminie. Dzięki temu, również w tym roku, kolejne zabytki w kościołach na terenie naszej gminy odzyskały utracony blask. Wszystkie prace prowadzone w naszych parafiach objęte były nadzorem konserwatora zabytków – mówi burmistrz Leszek Michalak.

Prace konserwatorskie przy renowacji zabytków były realizowane w Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Stanisława Biskupa Męczennika w Bukowie oraz Parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Imbramowicach. Łączny koszt wszystkich inwestycji wyniósł ponad 120 tysięcy złotych, z czego kwota 57.880 złotych to dotacja ze środków budżetu gminy Żarów.

W tym roku realizowane były również prace konserwatorskie przy szafie organowej w Kościele filialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Zastrużu. Dotację na to zadanie otrzymała Parafia Rzymskokatolicka p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Mrowinach. Niebawem odbędzie się odbiór inwestycji.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group