Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 496
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Odrzucony budżet

Niedziela, 2 lutego 2020, 11:16
Autor: red
Świebodzice: Odrzucony budżet
Fot. UM Świebodzice
Pomimo wielu rozmów, wprowadzonych zmian w projekcie budżetu oraz argumentów burmistrza i skarbnika miasta Świebodzice, radni po raz kolejny zdecydowali o nieprzyjęciu budżetu na rok 2020.

Piątkowa sesja Rady Miejskiej miała tylko dwa, ale jakże ważne dla Świebodzic i mieszkańców projekty uchwał:

- przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Świebodzice na lata 2020-2026;
- uchwała budżetowa Gminy Świebodzice na rok 2020.

Projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej przedstawiony na posiedzeniu został zmodyfikowany o zmiany sugerowane przez radnych, w szczególności o zmniejszenie deficytu o 2 000 000 zł, z kwoty 5 837 960 zł do kwoty 3 837 960 zł. Mimo podjętych rozmów i obszernego wyjaśnienia, udzielonego przez skarbnika gminy Luizę Gass-Sokólską, radni nie przyjęli projektu uchwały stosunkiem głosów: 7 "za" do 12 "przeciw".

Kolejnym punktem posiedzenia była uchwała budżetowa. Do projektu wprowadzono zmiany wniesione przez radnych, czy też przez kluby Rady Miejskiej. Burmistrz miasta Paweł Ozga szczegółowo przedstawił projekt i odpowiadał na liczne pytania radnych. Do zgromadzonych zaapelowała również skarbnik miasta, która wyczerpująco przedstawiła korzyści wynikające z przyjęcia i negatywne skutki nieuchwalenia projektu budżetu. Po długiej dyskusji i przedstawieniu przez przewodniczących klubów oficjalnych stanowisk w sprawie, radni nie podjęli projektu uchwały budżetowej, stosunkiem głosów 8 "za", 12 "przeciw".
- Dzisiejsza sytuacja jest dla mnie niezrozumiała i pokazuje, że nawet w tak małych gminach jak Świebodzice, polityka może wziąć górę nad współpracą i dbaniem o dobro mieszkańców. Odrzucony dziś przez Radę Miejską projekt budżetu, to wynik wielu kompromisów. Nieprzyjęcie tego projektu ma swoje konsekwencje zarówno dla inwestycji, które są prowadzone, jak i samych mieszkańców – podkreśla burmistrz Paweł Ozga.

Brak przyjęcia projektu budżetu zamyka na obecną chwilę realizację zadań. Tym samym zgodnie z art. 240 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869 z późn. zm.) Regionalna Izba Obrachunkowa, w terminie do końca lutego br. ustali budżet Gminy Świebodzice w zakresie zadań własnych oraz zadań zleconych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group