Poniedziałek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 760
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Ogródek do remontu

Czwartek, 19 stycznia 2023, 11:46
Autor: red
Świdnica: Ogródek do remontu
Fot. UM Świdnica
Ogródek Jordanowski zlokalizowany u zbiegu ulic Marii Konopnickiej i 1 Maja w Świdnicy doczeka się remontu.

Zatwierdzono dokumentację projektową i przystąpiono do przygotowania postępowania przetargowego na wybór wykonawcy zadania. Wśród zaplanowanych prac jest m.in. odnowienie placu zabaw dla dzieci i wiele nowych nasadzeń zieleni.

- Niestety, od dziesięcioleci w tym miejscu nie został przeprowadzony żaden remont. Realizacja tej inwestycji zależna była od możliwości pozyskania środków zewnętrznych, co też miastu się udało. To kolejne „zielone miejsce’ rekreacji i wypoczynku, które mam nadzieję będzie licznie odwiedzane przez świdniczan – mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Dokumentacja projektowa na przebudowę Ogródka Jordanowskiego opracowana została przez świdnicką firmę ART-BUD. Zakres przewidzianych do realizacji prac obejmuje wykonanie: alejek, nasadzeń zieleni niskiej, okrywowej i wysokiej, a także oświetlenia terenu lampami parkowymi, monitoringu, montażu ławek i koszy, poidła, stojaków rowerowych oraz fontanny. Powstanie nowy plac zabaw wraz ze strefą rodziców osłoniętą pergolą. Cały teren będzie ogrodzony. Nowością na placu zabaw będą krzywe lustra – urządzenia, których nie ma jeszcze w Świdnicy.

Ponadto rozebrane zostaną budynki usługowe i gospodarcze, które nie są użytkowane, a ich stan techniczny jest katastrofalny. Na ścianie budynku, znajdującego się przy rewitalizowanym terenie, pojawi się mural.

Koszt zadania według kosztorysów inwestorskich to ponad 2 mln 170 tys. zł. Środki zewnętrzne pochodzą z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Została podpisana wstępna promesa na 90% kosztów dofinansowania, przy 10% wkładu własnego. Dotacja na przebudowę Ogródka Jordanowskiego, a także na przebudowę przestrzeni wewnątrz kwartałów ul. Przechodnia - ul. Bohaterów Getta - ul. Teatralna - ul. Mennicka, opiewa na kwotę 4 mln 950 tys. zł.

Prace na podwórku obejmą m.in. rozbiórkę niezamieszkałych i nieużytkowanych budynków, rozbiórkę muru wraz z ogrodzeniem, budowę chodników, miejsc postojowych, ciągów pieszo-jezdnych, jezdni z kostki granitowej wraz z ukształtowaniem terenu, wykonanie powierzchni zielonych (trawy, byliny, krzewy ozdobne, drzewa), budowę zadaszonych miejsc gromadzenia odpadów stałych z dachami zielonymi, wykonanie elementów małej architektury, wykonanie instalacji sanitarnej, elektrycznej i teletechnicznej, w tym budowę oświetlenia i monitoringu.

Planowane jest również pozyskanie środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 60% dofinansowania na zagospodarowanie zielenią.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group