Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 979
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: "Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego że własna"

Wtorek, 12 listopada 2013, 11:29
Aktualizacja: 11:43
Autor: red.
Strzegom: "Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego że własna"
Fot. UM Strzegom
Obchody 95. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę za nami. Strzegomianie – jak to wielokrotnie podkreślano – wspaniale uczcili to święto i pokazali, jak należy godnie celebrować tę niezwykle ważną datę w historii naszej Ojczyzny.

W strzegomskiej uroczystości wzięło udział wielu znakomitych gości na czele z biskupem świdnickim - ks. Ignacym Decem oraz parlamentarzystami: posłankami - Moniką Wielichowską, Agnieszką Kołacz - Leszczyńską, Izabelą Katarzyną Mrzygłocką i Haliną Szymiec - Raczyńską, a także senatorem - Wiesławem Kilianem. Na strzegomskich obchodach gościliśmy również żołnierzy X Brygady Logistycznej z Opola oraz rosyjską delegację z miasta Wołosowo (województwo leningradzkie), która w tym czasie przebywała w naszym mieście. Obecni byli również strzegomscy radni powiatowi, radni Rady Miejskiej w Strzegomiu, przedstawiciele służb mundurowych, Sybiracy, kombatanci, delegacje szkolne, przedstawiciele organizacji pozarządowych i ugrupowań politycznych z terenu gminy Strzegom, przedstawiciele zakładów budżetowych, harcerze i mieszkańcy. Nie mogło zabraknąć oczywiście władz samorządowych Strzegomia: burmistrza Zbigniewa Suchyty, zastępcy - Wiesława Witkowskiego oraz przewodniczącego RM - Tadeusza Wasyliszyna.

Wagę tego dnia w szczególny sposób podkreśliła msza św., którą odprawił biskup świdnicki - ks. Ignacy Dec w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego - X Brygady Logistycznej z Opola. Okolicznościowe nabożeństwo nasycone było elementami patriotycznymi i modlitwą w intencji naszej Ojczyzny. Ordynariusz diecezji świdnickiej w kazaniu przypomniał najważniejsze fakty związane z przejęciem władzy przez Józefa Piłsudskiego, odradzającym się po 123 latach państwem i skupił swoją uwagę na aspekcie niepodległości - politycznej i ekonomicznej naszego kraju. Mszę św. zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni patriotycznej "Boże coś Polskę".

Bardzo ważnym momentem obchodów był przemarsz uczestników uroczystości ulicami Strzegomia pod pomnik Ignacego Jana Paderewskiego - jednego z bohaterów wydarzeń sprzed blisko 100 lat. Wszystkich prowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta, która grała patriotyczne pieśni i melodie. W swoim okolicznościowym przemówieniu burmistrz Zbigniew Suchyta powiedział m. in.: - Tradycyjnie spotykamy się w tym miejscu, aby wspólnie złożyć hołd wszystkim Polakom, którzy niepodległości służyli z najwyższym oddaniem, nie szczędząc trudu i krwi, a także ofiar z własnego życia. To właśnie 11 listopada czujemy najmocniej, że słowo Polska oznacza wolność i niepodległość. O takiej Polsce marzyli i taką Polskę wielcy architekci niepodległości w roku 1918. Niepodległość została wywalczona krwią, uporem i pracę wielu polskich pokoleń (…). Niepodległość musimy pielęgnować, tak samo jak patriotyzm i wolność! W imieniu parlamentarzystów głos zabrała posłanka Monika Wielichowska - Patriotą nie jest się tylko podczas wielkich zagrożeń, ale również na co dzień, wtedy gdy szanuje się symbole narodowe, kiedy pamięta się o ważnych wydarzeniach i rocznicach. Obchody dzisiejszego święta są tego najwyższym przykładem. Pielęgnujmy w sobie dumę z faktu, że jesteśmy Polakami, służmy jeden drugiemu, czyńmy bliźniemu tak, jakbyśmy chcieli, aby nam czyniono - podkreślała Monika Wielichowska.

Po okolicznościowych przemówieniach przyszedł czas na uroczysty Apel Pamięci, Salwę Honorową w wykonaniu żołnierzy z Opola oraz złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem Paderewskiego przez poszczególne delegacje zgromadzone na terenie skweru.

O godz. 13.00 w Sali Balowej SCK II odbył się okolicznościowy, patriotyczny program słowno - muzyczny oraz prezentacje zespołów ludowych. Na scenie mogliśmy ujrzeć: Józefa Kuźmę, zespół "Retro", uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4, ZF Kostrzanie, ZF Olszaniacy, ZF Goczałkowianie, ZF Echo Bukowiny z Lubania, ZF Podolanki z Nowej Wsi Lubińskiej, ZF Stokrotki z Lutomi i ZF Kądziołeczka z Osiecka. Do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych zachęcała nas Małgorzata Majeran - Kokott z Polskiego Radia Wrocław. A tuż po godz. 15.00 swoimi wokalnymi umiejętnościami oczarował nas Adam Wolak. Wielką atrakcją był wieczorny koncert znanej i popularnej piosenkarki - Haliny Frąckowiak, która zaśpiewała swoje największe przeboje m. in. "Anna już nie mieszka tu" czy "Tam, gdzie lekki wieje wiatr".

Tegoroczne Święto Niepodległości było nie tylko momentem zadumy narodowej, ale przede wszystkim chwilą, podczas której każdy Polak mógł poczuć się szczęśliwy, że żyje w wolnym kraju.

(UM Strzegom)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group