Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 992
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Okiem dziennikarza– wystawa twórczości fotograficznej Władysława Orłowskiego

Czwartek, 5 kwietnia 2012, 8:51
Aktualizacja: 11:19
Autor: red
Świdnica: Okiem dziennikarza– wystawa twórczości fotograficznej Władysława Orłowskiego
Fot. użyczone
Druga wystawa plenerowa przygotowana przez portal internetowy Świdnica –Moje Miasto (www.mojemiasto.swidnica.pl) przy współpracy Świdnickiego Ośrodka Kultury w całości poświęcona jest twórczości fotograficznej Władysława Orłowskiego. Wystawa jest kontynuacją zeszłorocznej ekspozycji, na której można było oglądać zdjęcia i pocztówki Świdnicy z XIX i XX wieku.

Tym razem prezentujemy nasze miasto na 172 unikatowych i w większości dotąd niepublikowanych fotografiach z lat 1960-1988 bezpośrednio – poprzez planszę tytułową - nawiązując do podobnej wystawy, która miała miejsce w maju 1977 roku na placu Grunwaldzkim. Naszym zamiarem jest pokazanie w miarę szerokiego spektrum zdarzeń politycznych, gospodarczych i kulturalnych oraz, przede wszystkim, społecznych. Wśród fotografii jest wiele o charakterze typowo reportażowym, pokazujących codzienne życie świdnickiej ulicy, porządkowanie miasta, wznoszenie nowych budynków, różne uroczystości, święta państwowe i manifestacje oraz pracę w różnego rodzaju zakładach i instytucjach.

Władysław Orłowski (1913-1996) - dziennikarz, fotoreporter i długoletni korespondent terenowy Gazety Robotniczej dokumentował przez ponad 40 lat wydarzenia na Dolnym Śląsku oraz życie codzienne jego mieszkańców. W ten sposób powstała kolekcja kilkudziesięciu tysięcy niezwykle cennych historycznie negatywów i odbitek.

Wszystkie eksponowane zdjęcia pochodzą z obszernego archiwum rodzinnego Fotografa. Autorzy wystawy składają serdeczne podziękowania Agnieszce Orłowskiej-Raj za udostępnienie fenomenalnego zbioru ikonograficznego o wyjątkowej wartości.

Więcej historycznych oraz współczesnych fotografii Świdnicy i okolic można zobaczyć na naszej stronie internetowej: www.mojemiasto.swidnica.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group