Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 862
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: „Okiem Młodych” – dzień trzeci

Piątek, 12 września 2014, 11:41
Aktualizacja: 11:42
Autor: red.
Świdnica: „Okiem Młodych” – dzień trzeci
Fot. użyczone
Przed nami jeszcze trzy dni filmowej uczty podczas siódmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy. Dziś zapraszamy na pokaz pierwszego bloku filmów konkursowych, które będą walczyć o Grand Prix Festiwalu – „Złote Oko”, a także projekcję filmów startujących w konkursie międzynarodowym.

Międzynarodowy Konkurs Szkół Filmowych to krok poza granice Polski. Przed VII edycją „Okiem Młodych” szukaliśmy pomysłu na odświeżenie formuły Festiwalu. Uznaliśmy, że impreza dojrzała, by wejść na arenę międzynarodową. Jako że samo hasło „międzynarodowego festiwalu” oznacza wszystko i nic, obraliśmy konkretny kierunek: Europa Środkowa. Myśląc o drugim konkursie, wybraliśmy klucz szkół filmowych, który zaowocował pomysłem na Międzynarodowy Konkurs Szkół Filmowych. Do współpracy zaprosiliśmy najważniejsze szkoły filmowe z Czech, Węgier, Słowacji i Polski: praską FAMU, bratysławską VSMU, budapesztańską SZFE oraz łódzką PWSFTviT . Startujące w konkursie filmy zobaczymy podczas specjalnego pokazu już dziś, 12 września, o godzinie 16:30 (sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek 43). W programie znalazło się sześć dokumentów:

1. „Horoskopy miłości”, reż. Maciej Buchwald 15’, PWSFTviT (Polska)
2. „Zsolt i Kriszta”, reż. Ábel Visky, 14', SZFE (Węgry)
3. „Karel Lampa”, reż. Natálie Císařovská, 28', FAMU (Czechy)
4. „Homo video”, reż. Katarína Hlinčíková, 16', VSMU (Słowacja)
5. „Meg szebbek”, reż. Zsófia Ördög, 7 ', SZFE (Węgry)
6. „Gniazdo”, reż. Oliver Kruger, Arjun Talwar, 18 ', PWSFTviT (Polska)
Łączny czas projekcji: 98’
*Uwaga: projekcje filmów konkursowych w języku oryginalnym z napisami w języku angielskim

Z nadesłanych przez szkoły z krajów Grupy Wyszehradzkiej filmów, komisja selekcyjna wybrała najlepsze, które powalczą o nagrodę w wysokości 1500 zł, ufundowaną przez Dolnośląską Szkołę Wyższą.
O 18:30 zapraszamy na pierwszy blok filmów Konkursu Polskiego i spotkanie z młodymi twórcami po seansie. Dziś zobaczymy sześć dokumentów:

“Punkt wyjścia”, reż. Jagoda Szelc (17’)
“O rządach miłości”, reż. Adela Kaczmarek (13’15’’)
“Bożena i Paweł”, reż. Kamil Iwanowicz (5’)
“Island of Freedom”, reż. Przemysław Jękosz (11’50’’)
“Jest przepięknie”, reż. Paulina Wierzgacz (13’50’’)
“Okienko dobrej pogody”, reż. Tomasz Jeziorski (25’)
Łączny czas trwania: 85’55’

Roman Gutek, Maciej Drygas i Adriana Prodeus, czyli festiwalowe Jury, wybierze laureata spośród filmów startujących zarówno w Międzynarodowym Konkursie Szkół Filmowych, jak i Konkursie Polskim. Na pozostałe dwa bloki filmowe Konkursu Polskiego zapraszamy w sobotę, o 16:45 i 19:00.

Trzeci dzień „Okiem Młodych” zakończy pokaz filmu „Abu Haraz” i masterclass z reżyserem – Maciejem Drygasem o 20:45. Wszystkie projekcje i spotkania mają miejsce w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury (Rynek 43). Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

Na VII „Okiem Młodych” zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury (www.sok.com.pl) i Wrocławska Fundacja Filmowa (www.wrocff.com.pl).

Więcej szczegółów i pełny program na stronie Festiwalu: www.okiemmlodych.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group