Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 971
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Okrągły jubileusz

Czwartek, 12 listopada 2020, 9:28
Autor: red
Żarów: Okrągły jubileusz
Fot. UM Żarów
10 lat Żarowskiej Izby Historycznej.

Minęło 10 lat od powstania Żarowskiej Izby Historycznej. Niestety obecna sytuacja epidemiologiczna nie pozwala, aby w pełni uczcić tę rocznicę.

Dlatego zapraszamy wszystkich mieszkańców do obejrzenia plenerowej wystawy "10-lecie Żarowskiej Izby Historycznej (2010-2020)", która jest ogólnodostępna na deptaku przy ul. Dworcowej w Żarowie.

Słowo od Burmistrza Miasta Żarów Leszka Michalaka:

10 ROCZNICA DZIAŁALNOŚCI ŻAROWSKIEJ IZBY HISTORYCZNEJ

Swoją działalność Żarowska Izba Historyczna zainaugurowała 30 września 2010 roku. Założona została, przy współpracy z pracownikami ówczesnego Żarowskiego Ośrodka Kultury, przez byłą Burmistrz naszego miasta Lillę Gruntkowską. Była to pierwsza Izba Pamięci funkcjonująca na terenie naszego regionu. Przez 8 lat siedzibą Żarowskiej Izby Historycznej był budynek byłego Żarowskiego Ośrodka Kultury, od 2018 roku Izba mieści się w budynku wyremontowanego dworca PKP w Żarowie.

W przeciągu 10 lat działalności Żarowskiej Izby Historycznej najważniejszym jej zadaniem było gromadzenie eksponatów, organizacja wystaw, ekspozycji, prelekcji oraz konkursów historycznych, ale także działalność edukacyjna dla dzieci i młodzieży. W chwili obecnej w posiadaniu placówki znajduje się duży zbiór zabytków, którego nie powstydziłyby się placówki muzealne z dłuższym stażem i większym doświadczeniem. Żarowska Izba Historyczna to placówka dokumentująca i chroniąca dziedzictwo kulturowe oraz historyczne naszego regionu. W atrakcyjny sposób promuje historię gminy Żarów i jej mieszkańców.

Młodzi mieszkańcy gminy Żarów przychodząc na zajęcia realizowane przez pracowników Gminnego Centrum Kultury i Sportu oraz Żarowskiej Izby Historycznej przekonują się, że historia wcale nie musi być nudna. Mają one niezwykle wysokie walory edukacyjne i poznawcze. Uczą szacunku zarówno do historii, jak i przedmiotów dziedzictwa materialnego. Wiele zabytków, dzięki takim inicjatywom zostało uratowanych przed przysłowiowym „oddaniem na złom”. A staranna konserwacja pozwoli się nimi cieszyć uczniom i wszystkim mieszkańcom naszej gminy jeszcze przez dziesięciolecia.

Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się przy tworzeniu naszej Żarowskiej Izby Historycznej. Dziękuję za chęć pomocy i współpracy podczas tworzenia naszego małego lokalnego muzeum. Żywię nadzieję, iż powstała Izba Historyczna w Żarowie spełni funkcje edukacyjno-poznawcze z szerokim działaniem na rzecz ocalenia od zapomnienia tradycji i kultury naszej gminy, naszego regionu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group