Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 1194
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Żarów: One ratują życie

Środa, 15 marca 2023, 15:57
Autor: red
Gmina Żarów: One ratują życie
Fot. pixabay.com
Kiedyś były używane jedynie w szpitalach i karetkach. Dziś automatyczne defibrylatory są coraz bardziej powszechne i pojawiają się między innymi w miejscach użyteczności publicznej oraz zakładach pracy.

W nowoczesne urządzenia służące do przywracania prawidłowej akcji serca wyposażona jest również gmina Żarów. Znajdują się one na terenie naszych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, zakładach pracy, niektórych instytucjach oraz w przychodniach zdrowia:

- OSP Żarów

- OSP Wierzbna

- OSP Pożarzysko

- OSP Imbramowice

- OSP Mrowiny

- Centrum Medyczne Serafin-MED

- PE-MED NZOZ Żarów

- PCO Żarów

- GCKIS w Żarowie – basen

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED - Automated External Defibrillator) to specjalistyczne urządzenie, którym każdy z nas, bez specjalistycznego przeszkolenia, może udzielić profesjonalnej pomocy poszkodowanemu, zanim na miejsce dotrą służby ratownicze.

Defibrylator serca to urządzenie, które służy do tak zwanej defibrylacji. To określenie oznacza wygaszanie takich zaburzeń rytmu serca jak częstoskurcz komorowy bez tętna oraz migotanie komór. Są to sytuacje, w których mimo działających prawidłowo komórek w mięśniu sercowym, narząd ten nie kurczy się, a co za tym idzie – nie pompuje krwi. Działanie defibrylatora polega na przywracaniu prawidłowego rytmu serca poprzez krótkotrwałe zatrzymanie jego akcji. Trwająca ułamek sekundy przerwa w jego pracy daje szansę przywrócenia spontanicznego, prawidłowego krążenia. To, czym jest defibrylator i jakie ma działanie, można więc określić w skrócie jako urządzenie „resetujące” serce za pomocą prądu elektrycznego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group