Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 1099
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Opaski dla seniorów

Poniedziałek, 1 sierpnia 2022, 11:12
Autor: red
Strzegom: Opaski dla seniorów
Fot. UM Strzegom
Gmina Strzegom, dzięki funduszom pozyskanym z programu Korpus Wsparcia Seniorów zainicjowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, wdrożyła teleopiekę wśród swoich seniorów.

29 lipca br. w Dziennym Domu Pobytu "Senior-Wigor" w Strzegomiu beneficjenci programu otrzymali tzw. opaski telemedyczne, dzięki którym mogą poczuć się bezpieczniej, ponieważ ich parametry życiowe jak tętno, czy saturacja będą na bieżąco monitorowane przez medyczną opaskę SiDLY i ratowników z telecentrum SIDLY Healthcare.

Nadzorem objęto aż 103 naszych seniorów w wieku powyżej 65 lat. Teleopieka to z jednej strony stały monitoring pod kątem potencjalnego zagrożenia dla zdrowia lub życia, umożliwiający natychmiastowe wezwanie niezbędnej pomocy. Z drugiej strony to również poczucie bezpieczeństwa, które często zmniejsza się wraz z wiekiem, postępującymi chorobami i samotnością oraz świadomość, że ktoś nad nami nieustannie czuwa. Dzięki takim projektom seniorzy, a szczególnie osoby mieszkający samotnie, zyskują większą swobodę funkcjonowania oraz niezależność. Projekt potrwa do końca 2022 roku.

Kiedy użytkownik opaski wciśnie przycisk SOS, telecentrum otrzyma automatyczny alert, po czym nastąpi połączenie z ratownikiem z poziomu urządzenia. W sytuacji potrzeby ratownik wyśle służby ratunkowe lub skontaktuje się z wyznaczonym przez seniora opiekunem, aby jak najszybciej udzielić pomocy poszkodowanemu. W sytuacji kiedy użytkownik upadnie i nie będzie miał możliwości wciśnięcia przycisku SOS, opaska automatycznie wykryje taką sytuację i uruchomi alarm. Tak szybka reakcja jest niezwykle ważna, ponieważ minimalizuje ryzyko wystąpienia skutków niebezpiecznych zdarzeń i ma duży wpływ na dalsze życie seniora.

Wykonawcą usługi jest polska firma telemedyczna SIDLY, posiadająca ponad 8-letnie doświadczenie w teleopiece senioralnej. Jest to kolejny krok, który gmina Strzegom podjęła w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa oraz samodzielności seniorów.

Program ministerialny Korpus Wsparcia Seniorów jest elementem polityki społecznej państwa, mającej na celu wspieranie działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group