Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 637
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Grodziszcze: Organowe brzmienie

Poniedziałek, 2 października 2023, 7:04
Aktualizacja: 11:05
Autor: red
Grodziszcze: Organowe brzmienie
Fot. Gmina Świdnica
Po raz kolejny w tym roku kościół św. Anny w Grodziszczu wypełnił się brzmieniem muzyki organowej. Była to nie lada gratka dla miłośników muzyki poważnej, a tych w naszej gminie w ostatnim czasie nie brakuje. Wystarczy wspomnieć Festiwal Bachowski czy pierwszy z cyklu tegorocznego II Festiwalu Organowego Młodych Śladami Mistrzów w kościele pod wezwaniem św. Michała w Krzyżowej, które przyciągnęły wielu słuchaczy. Tym razem dzieła J.S. Bacha, Felixa Mendelssohna i Georga Muffat’a zaprezentował utalentowany, mielecki organista, Dominik Kapinos student Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Muzyka organowa znana jest ze swojego potężnego i majestatycznego charakteru, a organy nazywane są królem instrumentów o bogatym brzmieniu. Stąd też Dominik Kapinos podczas koncertu w Grodziszczu wydobył majestatyczne brzmienie tego królewskiego instrumentu, wykonanego przez słynną świdnicką firmę Schlag und Söhne. Na uwagę zasługuje fakt, że XVIII w. organy w Grodziszczu staraniem ówczesnego proboszcza Ks. Prałata Bolesława Kałuży – Honorowego Obywatela Gminy Świdnica i obecnego Ks. Mateusza Pawlicy przeszły gruntowny remont i od wielu lat służą wybitnym muzykom jako instrument koncertowy. Serdecznie dziękujemy Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. św. Anny w Grodziszczu za współpracę przy organizacji tegorocznej drugiej już edycji II Festiwalu Organowego Młodych Śladami Mistrzów i Festiwalu Bachowskiego. Słowa uznania kierujemy do Jakuba Monety – dyrektora artystycznego. Patronat honorowy nad wydarzeniami objęła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Dominik Kapinos (ur. 2003) - jest laureatem wielu konkursów organowych m. in. Ogólnopolskiego Konkursu Organowego Centrum Edukacji Artystycznej we Wrocławiu, a także zwycięzcą XVI Białostockiego Festiwalu Młodych Organistów w Białymstoku i XIV Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Krasnobrodzie. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez m. in. prof. Ludgera Lohmanna, Piotra Rojka i Jarosława Tarnawskiego. Występował z recitalem m. in. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oleśnicy, XXIV Mieleckiego Festiwalu Muzycznego oraz Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej „Królu Niebios” w Luboniu. W 2022 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. W 2022 roku ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu w klasie organów mgr Agnieszki Kramarz i w klasie fortepianu mgr Jana Lubienieckiego (oba dyplomy z wyróżnieniem). Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. dr hab. Andrzeja Białki.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group