Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 981
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Orszak Trzech Króli

Piątek, 28 grudnia 2012, 14:40
Aktualizacja: 14:41
Autor: red.
Świdnica: Orszak Trzech Króli
Fot. archiwum
6 stycznia 2013 roku ulicami Świdnicy przejdzie Orszak Trzech Króli. Orszak Trzech Króli przywraca starą polską tradycję jasełek ulicznych, radosnych, wielobarwnych pochodów, rozśpiewanych i uśmiechniętych kolędników głoszących na ulicach i placach Radosną i Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa.

Do Orszaku Trzech Króli są zaproszeni wszyscy, wierzący i niewierzący, każdy, kto szuka w swoim życiu odpowiedzi na najważniejsze pytania. W tym dniu możemy być jak Mędrcy – ujrzeć światło betlejemskiej gwiazdy, pójść za nią i odnaleźć Prawdę, Dobro i Piękno. Orszak nie maszeruje za czymś lub przeciwko czemuś, tylko idzie i zaprasza każdego bez wyjątku do odwiedzenia Betlejemskiej Stajenki.

W Orszaku Trzech Króli nie gramy. Opowiadamy tak, jak umiemy, o tym jak Pan Bóg dał nam propozycję nowego życia. Została ona przekazana niewielkiej grupie skromnych ludzi: Maria, Józef, pasterze… Z punktu widzenia ludzkiego mało znacząca grupka: młode małżeństwo i ubodzy ludzie. W tym sposobie działania Bóg pokazuje, że się nam nie narzuca, tylko cicho i w pokorze wychodzi naprzeciw nam. To jest właśnie historia o tym, jak Bóg nas zaskakuje, wykorzystując ubogie środki i w tej słabości pokazuje swoją moc.

Od Betlejemskiej nocy, historia każdego człowieka, jak i historia całej ludzkości, stała się zupełnie inną Historią. Takie jest sedno tego radosnego wydarzenia sprzed dwóch tysiącleci, które wciąż dziś działa. To dotyczy każdego człowieka. Niezależnie od jego pozycji, światopoglądu, wieku… Bo każdy człowiek niesie w sercu głębokie pragnienie, by jego życie miało sens, by jego bieganie „do czegoś” było „dla kogoś”.

Orszak to jest właśnie moc Dobrej Nowiny, która łączy ludzi w działaniu, w radosnym świętowaniu, w dawaniu siebie innym. To jest właśnie Święto Trzech Króli – uwierzyć w narodziny niezwykłego Dzieciątka – razem, a nie każdy z osobna.

Orszak przygotowują ludzie, których nikt do tego nie zmusza, dla ludzi którzy chcą po prostu przyjść, pobyć z sobą, pośpiewać kolędy i pokłonić się nowo narodzonemu Zbawicielowi. To jest oferta dla każdego, kto tylko zechce wyjść z domu. Orszak to otwartość i gościnność taka sama jak ta w Betlejemskiej Stajence.

Orszak Trzech Króli to okazja do wspólnego działania całych rodzin. Lekcja obywatelskiej i chrześcijańskiej aktywności, doskonała sposobność do tego, by razem z innymi – często nieznanymi ludźmi – zrobić coś dla innych. Nie tylko razem śpiewamy kolędy, ale też razem zbieramy pieniądze na cele charytatywne. Przez osobisty przykład pokazujemy też naszym dzieciom, jak radosne i otwarte jest chrześcijaństwo.

W roku 2013 w jeszcze większym stopniu Orszak będzie zapraszał do głośnego śpiewania kolęd i dlatego jednym z jego przewodnich haseł jest: „Kolędy – lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu.”

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group