Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 581
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Osiem nowych autobusów dla świdnickiego MPK

Wiadomości: Świdnica
Piątek, 19 lipca 2013, 13:58
Aktualizacja: 0:23
Autor: red.
Fot. użyczone
Nowoczesne, pojemne i ekologiczne, a przede wszystkim przyjazne dla pasażera – takie mają być pojazdy, które wkrótce wyjadą na świdnickie drogi. Zanim to nastąpi w piątek, 19 lipca w Świdnicy uroczyście podpisano umowę o wsparciu unijnym na zakup ośmiu nowych autobusów dla miejscowego MPK.

Dzięki dobrej współpracy z władzami województwa dolnośląskiego, wysokiej ocenie świdnickiego projektu oraz korzystnemu kursowi euro Zarząd Województwa, podjął decyzję o dofinansowaniu projektu, który do tej pory zajmował czołowe miejsce na liście rezerwowej. Dzięki temu MPK w Świdnicy otrzyma 4,8 mln zł unijnego wsparcia na zakup nowych autobusów.

Wartość całej inwestycji to nieco ponad 7 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to na przełomie lipca/sierpnia MPK ogłosi przetarg, który na jesieni zostanie rozstrzygnięty. Pierwsze nowe autobusy mogą wyjechać na świdnickie ulice w I kwartale 2014 r., kolejne w II kwartale.

To nasza kolejna próba otrzymania unijnego wsparcia, ale tym razem zakończona sukcesem. Projekt od początku ocenialiśmy jak dobry i przede wszystkim ważny dla podróżnych. Dzięki obecnej decyzji o dofinansowaniu kupimy 8 pojazdów, które spełniać będą rygorystyczne normy emisji spalin. Prócz tego, że zadbamy o ekologię, to przede wszystkim poprawi się komfort podróży. W ramach projektu chcemy kupić 6 autobusów 12-metrowych, które mogą przewieźć 100. pasażerów, oraz 2 pojazdy 9-metrowe dla 60. pasażerów. Będą to autobusy niskopodłogowe, wyposażone w monitoring oraz elektroniczne i głosowe systemy informacji pasażerskiej – mówił Wiktor Karol, prezes MPK Świdnica.

Zadowolenia z przyznania unijnych funduszy na zakup taboru nie krył też Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego: – Nowe autobusy to nowa jakość świdnickiego przewoźnika. Najbardziej cieszy poprawa komfortu podróżowania pasażerów. Stary, wysłużony tabor zastąpią nowoczesne pojazdy, które będą służyć podróżującym do szkoły czy pracy na terenie miasta i gminy Świdnica oraz Marcinowic. Jest to kolejna inwestycja, która może być zrealizowana dzięki pomocy z Unii Europejskiej. Pomimo tego, że obecna perspektywa finansowa UE już się kończy, to inwestycje transportowe i komunikacyjne nadal stanowią dla nas priorytet i będą realizowane w perspektywie 2014-2020.

Inne projekty realizowane przy wsparciu z budżetu UE przypomniał prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek: Świdniczanie mogą już korzystać z łącznika do autostrady A4 dzięki unijnemu wsparciu. Trwa budowa Centrum Przesiadkowego, również dzięki unijnemu wsparciu, a pasażerowie niebawem będą mogli skorzystać w jednym miejscu z autobusowej komunikacji miejskiej, międzymiastowej i kolejowej. Do tego dochodzi teraz zakup nowoczesnych i ekologicznych autobusów, także w ramach unijnej dotacji. To duża zmiana jakościowa, bo dzięki nowym 8 autobusom aż w 1/3 nasza spółka wymieni tabor na zupełnie nowe pojazdy. Ten pozytywny fakt w przyszłym roku będą mogli odczuć podróżni. Te przykłady pokazują również, że w kwestiach transportu działamy kompleksowo.

Dofinansowanie zakupu 8 nowych autobusów możliwe jest ze środków unijnych w ramach Działania 3.3 Transport miejski i podmiejski w Priorytecie III Rozwój infrastruktury transportowej na Dolnym Śląsku (Transport) Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Tom 19-07-2013 15:40
No dobra kto tymi autobusami będzie jeździł ? Świdnica jest mała można obejść ją na pieszo, ludzie jeżdżą autami i rowerami oraz idą na pisze mało kto korzysta z autobusów. Po co tyle przegubowców jak po Zamenhofa jeździ pusty przegubowiec za to wszyscy świdniczanie płacą bo ktoś puszcza przegubowca pustego który spala sporo paliwa. Nie wiem na pokaz ten przegubowiec jeździ aby pokazać że jesteśmy metropolią.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group