Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 978
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: OSP w gminie Strzegom na medal

Czwartek, 2 maja 2013, 10:06
Aktualizacja: 10:08
Autor: red.
Strzegom: OSP w gminie Strzegom na medal
Fot. UM Strzegom
Z informacji bryg. mgr inż. Tomasza Szuszwalaka, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej o stanie bezpieczeństwa powiatu świdnickiego w 2012 roku w zakresie ochrony przeciwpożarowej, przedstawionej 25 kwietnia na sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu wynika, że straż pożarna gminy Strzegom plasuje się na wysokich lokatach w powiecie.

Jest dobrze wyposażona, szybka, skuteczna w działaniu i godna zaufania. Gmina Strzegom posiada 10 jednostek OSP typu " S", na łączną ilość - 47 w powiecie, co lokuje ją na najwyższej pozycji. Na 15 jednostek, włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego, 4 funkcjonują w gminie Strzegom. Pod względem liczby jednostek włączonych do krajowego systemu powiat świdnicki plasuje się na II miejscu w województwie dolnośląskim, co świadczy o mocy i poziomie tego systemu w powiecie.

Gmina Strzegom wraz z gminą Świdnica lokują się na pierwszym miejscu pod względem ilości jednostek spoza KSRG. W gminie Strzegom jest ich 6. Również ilość wyjazdów do zdarzeń jednostek OSP z KSRG gminy Strzegom w 2012 r. w porównaniu do jednostek z innych gmin była statystycznie najwyższa. Odnotowano bowiem 229 wyjazdów, na ogólną ilość 1077.

- Gmina Strzegom wyróżnia się także pod względem posiadanych pojazdów pożarniczych. Na 87 pojazdów w powiecie posiadamy 15 samochodów pożarniczych, w tym lekkie, średnie i jeden ciężki. W posiadaniu powiatu są dwie kamery termowizyjne, w tym jedna w gminie Strzegom - informuje Urszula Olszewska, Prezes Zarządu Oddziału Miejsko - Gminnego Związku OSP RP w Strzegomiu.

W ubiegłym roku strażacy w gminie Strzegom wyjeżdżali do pożarów 372 razy, co stanowi 18 % wyjazdów w powiecie. Największą ilość zdarzeń odnotowuje gmina miejska Świdnica ze względu na zurbanizowanie. Strzegom i Świebodzice plasują się na II miejscu w powiecie świdnickim pod względem największej liczby interwencji. Na terenie powiatu świdnickiego prawie w 100% dojazd do pożaru następuje w ciągu 8 min. Ogólnie w 2012 r. na terenie podległym Komendzie Powiatowej w Świdnicy powstało 2025 zdarzeń, w tym 1108 pożarów. W akcjach ratowniczo- gaśniczych uczestniczyły jednostki PSP, OSP, samodzielnie bądź wspólnie.

Częstotliwość interwencji jest również znaczna. W 2012 r. jednostki ochrony przeciwpożarowej w powiecie świdnickim interweniowały co 4 godz. i 20 min., wyjeżdżały do pożarów co 7 godz. i 55 min. Jednostki ratownictwa uczestniczyły w zdarzeniach co 10 godz. i 36 min. Fałszywe alarmy były co 95 godz. i 29 min. Średni czas trwania akcji to 1 godz. i 4 min.

Również plany na rok bieżący są ambitne. - W planach na 2013 r. chcemy zrealizować wspólne zadanie wszystkich gmin powiatu świdnickiego tj. wyposażenie grupy ratownictwa wysokościowego w samochód o wartości ok. 200 tys. zł oraz zakupienie specjalistycznej sprężarki do napełniania butli powietrznych sprzętu ochrony dróg oddechowych - wyjaśnia Tomasz Szuszwalak.

Komendant Powiatowy wysoko ocenił współpracę z władzami samorządowymi gminy Strzegom, Zarządem Oddziału Miejsko - Gminnego Związku OSP RP w Strzegomiu oraz z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi.

(Grażyna Kuczer, rzecznik prasowy UM w Strzegomiu)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group