Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 978
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Ostatnie pożegnanie Edwarda Forskiego

Wtorek, 8 listopada 2016, 16:35
Aktualizacja: 16:37
Autor: red
Strzegom: Ostatnie pożegnanie Edwarda Forskiego
Fot. UM Strzegom
1 listopada br., w wieku 100 lat, odszedł do wieczności Edward Forski, "Honorowy Obywatel Strzegomia", a także wieloletni organista w parafii pw. Św. APP Piotra i Pawła w Strzegomiu i chórmistrz chóru Św. Cecylii.

To wyjątkowa i charyzmatyczna postać w historii naszej gminy. Zmarłego 4 listopada 2016 r. żegnali: najbliższa rodzina, kapłani, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy Strzegomia, dla których był nieprzeciętną osobowością i autorytetem. Uroczystości pogrzebowe miały miejsce w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu i cmentarzu na ul. Olszowej.

Edward Forski urodził się 4 czerwca 1916 r. w Wierzchosławicach k/ Tarnowa. Do Strzegomia trafił na początku lat 50-tych XX w. Od 1952 roku profesjonalnie prowadzony przez niego chór parafialny Św. Cecylii swymi występami uświetniał uroczystości religijne oraz patriotyczne na terenie miasta i diecezji. Dysponując starannym wykształceniem muzycznym, stał się prawdziwym animatorem, wręcz duszą zespołu. Jak powszechnie podkreślano, wśród swoich podopiecznych wyrabiał umiejętność artystycznego wykonania pieśni chóralnej i nadania jej indywidualnego wyrazu, rozbudzając jednocześnie zamiłowanie do zbiorowego śpiewania.

Jako świadek i towarzysz najważniejszych momentów życia kilku pokoleń Strzegomia, a także nauczyciel i przewodnik po krainie harmonii dźwięków utalentowanych muzycznie dzieci i młodzieży, zyskał uznanie i wdzięczność lokalnej społeczności, władz kościelnych oraz samorządowych.

W uznaniu zasług dla miasta, w którym spędził gros swojego życia, 26 października 2006 r. Edward Forski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Strzegomia. Odznaczenie to wręczono mu na ostatniej sesji kadencji 2002-2006. Sam zainteresowany nie krył wtedy wielkiego wzruszenia - Całe życie pracowałem w Strzegomiu i dziękuję, że dostrzegliście tę pracę. Jest to dla mnie ogromne zaskoczenie i wyróżnienie - podkreślał.

Skromny, ciepły i serdeczny. Takim go zapamiętamy na zawsze. Spoczywaj w pokoju Panie Profesorze!

Podziękowanie od syna Bronisława i córki Ewy z rodzinami

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w najtrudniejszych chwilach, okazali życzliwość i wsparcie, a poprzez udział w uroczystościach pogrzebowych naszego Ojca, Ś. P. Edwarda Forskiego, dali wyraz swej pamięci i wdzięczności za blisko 65 lat Jego posługiwania w społeczności strzegomskiej jako organista, chórmistrz, nauczyciel gry na instrumentach.

W szczególności dziękujemy Ks. Prałatowi Markowi Babuśce za organizację i przewodniczenie liturgii pogrzebowej, wygłoszone Słowo Boże, pomoc w organizacji pogrzebu i opiekę duchową; Ks. Kanonikowi Józefowi Wróblowi za piękne świadectwo i słowa pożegnania, Ks. Krzysztofowi Papieżowi za posługę sakramentalną, comiesięczne Komunie Święte, opiekę duchową nad Ojcem, a także za przygotowanie służby liturgicznej .

Wszystkim Kapłanom koncelebrującym Mszę Św. Pogrzebową - Ks. Jozefowi Wróblowi, Ks. Markowi Żmudzie, Ks. Tadeuszowi Tymków, Ks. Krzysztofowi Herbutowi, Ks. Aleksandrowi Siemińskiemu, Ks. Andrzejowi Siemińskiemu, Ks. Sławomirowi Markowi, Ks. Mateuszowi Pawlicy, Ks. Robertowi Krupie, Ks. Grzegorzowi Kucharskiemu, Ks. Sebastianowi Bardasowi za bezcenny dar Najświętszej Ofiary i modlitewną pamięć. Za modlitewne wsparcie dziękujemy też Ks. Łukaszowi Trzeciakowi.

Dziękujemy Panu Burmistrzowi - Zbigniewowi Suchycie za wcześniejszą stale okazywaną życzliwą pamięć o dokonaniach i docenianie zasług Ojca, zainteresowanie jego losem w czasie choroby oraz piękne słowa pożegnania i wiązankę ze stu róż, a także wydatną pomoc w organizacji ostatniej drogi - m. in. przez zapewnienie udziału Strażackiej Orkiestry Dętej z Piechowic.

Panu Doktorowi Dariuszowi Gajeckiemu dziękujemy za profesjonalną opiekę medyczną, samarytańską determinację w ratowaniu życia i tworzeniu warunków przynoszących ulgę, za współczujące, miłosierne towarzyszenie w cierpieniu aż do końca.

Dziękujemy Panu Wiceburmistrzowi Wiesławowi Witkowskiemu, Przewodniczącemu Rady Miejskiej Tomaszowi Marczakowi, pracownikom Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, pocztom sztandarowym Gminy Strzegom i Gimnazjum Nr 1, Dyrektorom i Nauczycielom strzegomskich placówek oświatowych, Radzie Parafialnej, Bractwu Św. Józefa, przedstawicielom urzędów, instytucji i zakładów pracy za udział w uroczystości.

Chórowi Św. Cecylii, Panu Jackowi Fornalowi, Strażackiej Orkiestrze Dętej, Panu Krzysztofowi Wtorkiewiczowi za oprawę muzyczną Mszy Św. i pogrzebu,

Wszystkim Pracownikom parafii i siostrze Brygidzie za przygotowanie bazyliki do ceremonii pogrzebowej.

Rodzinie bliższej i dalszej, Przyjaciołom, Sąsiadom, Znajomym za wsparcie duchowe i organizacyjne, pomoc w przygotowaniach do pogrzebu i wiele innych działań świadczących o współodczuwaniu i solidarności w żałobie.

Dziękujemy Państwu Marii i Jerzemu Krzywdom za zorganizowanie stypy oraz Pani Jolancie i Dariuszowi Pylakom za noclegi dla przyjezdnych uczestników uroczystości, Strzegomskiej i Świdnickiej Policji za zapewnienie bezpiecznego przejścia konduktu żałobnego, Pracownikom Wydziału Cmentarzy ZUK Sp. z o.o. za profesjonalną organizację pochówku.

Wdzięczni jesteśmy wszystkim uczestnikom uroczystości pogrzebowej i tym, którzy w sposób duchowy, modlitewny łączyli się z nami w żałobie. Dziękujemy za liczne intencje mszalne, serdeczne słowa współczucia, złożone kondolencje, wieńce, kwiaty, znicze.

Wszystkim za wszystko serdecznie jeszcze raz dziękujemy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group