Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 1199
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Otwarcie łącznika do A4 już dziś

Środa, 26 października 2011, 13:34
Aktualizacja: 18:44
Autor: pwyszowski
Świdnica: Otwarcie łącznika do A4 już dziś
Fot. użyczone
Już dziś o godzinie 18.00 oddana do użytku zostanie droga–łącznik z A4 o długości ponad 13 kilometrów. Dzięki wybudowaniu tego odcinka, będzie można szybciej dostać się ze Świdnicy do Wrocławia. Kierowcy będą się mogli o tym przekonać już dziś. Koszt całej inwestycji szacuje się na 110 milionów zł.

Pierwsze porozumienia dotyczące budowy autostradowego łącznika zawarte zostały przed pięcioma laty. Później skompletowano dokumenty konieczne do zrealizowania takiej inwestycji i efektem tych działań było pozwolenia na budowę wydane w grudniu 2010 roku. Głównym inwestorem przedsięwzięcia jest powiat świdnicki.
- Robiliśmy wtedy kilka kroków do przodu, żeby potem cofnąć się do punktu wyjścia. – wspomina starosta świdnicki Zygmunt Worsa. - W trakcie kompletowania dokumentacji okazało się bowiem, że polskie prawo nie jest dostosowane do unijnej dyrektywy, co spowodowało zmianę przepisów środowiskowych i wymusiło na nas konieczność przeprowadzenia konsultacji społecznych oraz przygotowania kilku wariantów inwestycji. Wyszło nam to jednak na dobre, bo w efekcie ostateczny wariant przebiegu inwestycji pozwolił na zejście z kosztów szacowanych na 225 mln zł netto do 147 mln zł, bo tyle maksymalnie uzbieraliśmy. Natomiast po przetargach koszt budowy drogi spadł do 110 mln zł. – dodaje starosta na oficjalnej stronie internetowej powiatu świdnickiego.

Nawierzchnia, z której już od dziś będą korzystać kierowcy, jest podobno znacznie bardziej wytrzymała od dróg budowanych tradycyjnymi metodami.
- Oznacza to przede wszystkim, że podniesiona została klasa obciążenia tej drogi. Nawierzchnia betonowa wytrzymuje bowiem średnio bez konieczności przeprowadzania remontów ok. 30 lat. Jest bardziej wytrzymała i nie rozjedzie się pod kołami ciężkiego transportu, kursującego ze stref ze Świdnicy i Żarowa, ale także wysokotonażowych tirów wywożących urobek z pobliskich kopalni granitu – wyjaśnia starosta Zygmunt Worsa.

Inwestycję współfinansuje 5 samorządów: Urząd Marszałkowski, miasto Świdnica, Żarów, Jaworzyna Śląska, gmina Świdnica oraz powiat świdnicki jako inwestor główny. Przedsięwzięcia pn. „Budowa drogi powiatowej nr 3396 D na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 5 a drogą wojewódzką nr 382 i ul. Stęczyńskiego w Świdnicy” uzyskało 50% wsparcie środków unijnych w ramach Działania 3.1 Infrastruktura drogowa w Priorytecie 3 Rozwój Infrastruktury transportowej na Dolnym Śląsku („Transport”), Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group