Niedziela, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 1379
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Pakiet dla przedsiębiorców

Czwartek, 9 kwietnia 2020, 15:34
Autor: red
Świdnica: Pakiet dla przedsiębiorców
Fot. UM Świdnica
24 kwietnia odbędzie się sesja Rady Miejskiej, zwołana na wniosek prezydent Beaty Moskal–Słaniewskiej.

Przedstawione na niej uchwały dotyczyć będą przede wszystkim pakietu wsparcia dla świdnickich przedsiębiorców, działających na terenie miasta. Prezydent zaproponuje rozwiązania, które regulować będą system ulg, odroczeń i umorzeń od początku ogłoszenia stanu pandemii w Polsce. Pomoc będzie obejmowała cały okres pandemii oraz kilka tygodni po zakończeniu tego stanu.

Na największą pomoc miasta będą mogli liczyć przedsiębiorcy, zmuszeni do całkowitego zaprzestania działalności na mocy rozporządzeń Ministra Zdrowia, który zakazał działalności m.in. zakładów kosmetycznych czy fryzjerskich, działalności wielu sklepów w galeriach handlowych czy usług rehabilitacyjnych. Branżą, która przeżywa ogromny kryzys, jest gastronomia i hotelarstwo. Także dla takich firm pomoc będzie miała szczególny wymiar. Ale każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność handlową, usługową czy przemysłową na terenie Świdnicy, który poniósł straty lub którego obroty spadły w sposób drastyczny z powodu pandemii, liczyć będzie mógł na pomoc miasta. Dotyczyć ona będzie tych, którzy najmują miejskie lokale (także w TBS-ie) oraz są płatnikami podatków lokalnych.

- To okres bardzo trudny dla nas wszystkich. W tej chwili priorytetem jest dla nas ochrona życia i zdrowia mieszkańców. Skupiamy się na właściwym wdrożeniu zaleceń, które pozwolą nam przetrwać ten okres minimalizując zagrożenia epidemiologiczne. Ale zdaję sobie sprawę, że za chwilę naszym kluczowym zadaniem będzie wsparcie przedsiębiorców, zarówno tych małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Pracujemy nad przygotowaniem spójnych, sprawiedliwych zasad dla tych, którzy w ostatnim czasie mieli problemy z prowadzeniem działalności gospodarczej – zapowiada prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Do przyjęcia konkretnych rozwiązań, rozszerzających katalog rodzajów wsparcia, potrzebne są decyzje Rady Miejskiej. Stąd wniosek o zwołanie sesji Rady Miejskiej.

- Propozycje pani prezydent na pewno zyskają wsparcie radnych koalicji. Ostatnie lata były okresem niezwykłego rozwoju świdnickiej przedsiębiorczości, co przekładało się na rosnące dochody miasta, to zaś na poziom miejskich inwestycji. Doceniamy ciężką pracę osób, które ponoszą ryzyko prowadzenia własnej działalności. Dziś my, samorządowcy, jesteśmy im winni wsparcie i pomoc – podkreśla Jan Dzięcielski, Przewodniczący Rady Miejskiej.

Od 31 marca na stronie internetowej Miasta działa zakładka, przygotowana przez Wydział Funduszy Zewnętrznych i Wspierania Przedsiębiorczości „Świdnica Przedsiębiorcom-Pakiet pomocowy”, gdzie umieszczane są na bieżąco informacje o miejskim i krajowym pakiecie pomocy.

Również od tego momentu funkcjonuje telepunkt informacyjny, gdzie podane są cztery numery telefonów – 74/ 856 29 81, 74/ 856 28 60, 605 762 069, 502 431 874 – pod którymi pracownicy urzędu udzielają odpowiedzi, dotyczących form obecnie stosowanego wsparcia. Działa także punkt Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, który bezpośrednio wspiera tych przedsiębiorców, którzy chcą dokonać zawieszeń działalności, zakładania profilu zaufanego oraz możliwych do uzyskania ulg.

- Liczę na szybkie zmiany w pakiecie osłonowym, zastosowanym przez polski rząd. Niestety, wprowadzone ustawy oceniam jako dalece niewystarczające i mam nadzieję, że wiele zapisów zostanie w najbliższym czasie zweryfikowanych. Wsparcie dla przedsiębiorców to nie tylko ochrona osób prowadzących działalność, ale też ochrona miejsc pracy – podkreśla prezydent Świdnicy.

Beata Moskal-Słaniewska zapowiada też, że po zakończeniu okresu pandemii uruchomione zostaną dodatkowe punkty wsparcia przedsiębiorców, w których pracownicy Urzędu Miejskiego doradzać będą zgłaszającym się osobom w zakresie rodzajów możliwej pomocy, czy pomagać w wypełnieniu stosownych wniosków. Urzędnicy wspierać będą osoby prowadzące działalność tak długo, jak będzie istniała taka potrzeba.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group