Sobota, 24 lutego
Imieniny: Bogusza, Macieja
Czytających: 885
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Pakt migracyjny przyjęty, a TVP przejęte nielegalnie?

Niedziela, 24 grudnia 2023, 11:53
Aktualizacja: 11:55
Autor: Damian Olszewski – Praktycznie o pieniądzach
TVP przejęte przez nową władzę! Ta decyzja i sposób w jaki dokonano zmian w Polskiej Telewizji wywołał niemałe poruszenie, ale zacznijmy od początku!
Początek obecnej sytuacji w sferze mediów publicznych w Polsce ma swoje korzenie w niedawnej uchwale Sejmu dotyczącej Telewizji Polskiej (TVP), Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej (PAP). Uchwała ta wzywa Skarb Państwa do podjęcia działań naprawczych w wymienionych instytucjach mediowych, mających na celu przywrócenie ładu prawnego oraz zapewnienie bezstronności i rzetelności mediów publicznych. Decyzja ta zyskała poparcie 244 posłów, przy 84 głosach przeciwnych i 16 wstrzymujących się od głosu. Co dokładnie zakłada uchwała?

“Wzywa wszystkie organy Rzeczypospolitej Polskiej do niezwłocznego podjęcia działań mających na celu przywrócenie ładu konstytucyjnego w zakresie dostępu obywateli do rzetelnej informacji i funkcjonowania mediów publicznych oraz w zakresie niezależności, obiektywizmu i pluralizmu w realizacji misji publicznej przez publiczną radiofonię i telewizję, a także w zakresie uzyskiwania i przekazu informacji przez Polską Agencję Prasową” – czytamy w uchwale.

W uzasadnieniu projektu autorzy podkreślili, że "konstytucyjne prawo obywateli do informacji" powinno być realizowane przez zapewnienie dostępu do rzetelnych mediów oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Podkreślają, że kluczowe jest przywrócenie niezależności, obiektywizmu i pluralizmu w realizacji misji publicznej przez te instytucje.

Dla zobrazowania tej sytuacji - warto przypomnieć moment przejęcia TVP przez władze Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku. Wtedy również dochodziło do kontrowersji.

Przejęcie nastąpiło poprzez zmiany legislacyjne, które umożliwiły partii kontrolę nad publicznymi mediami.

Wprowadzono zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji, tworząc Radę Mediów Narodowych (RMN) i przenosząc uprawnienia dotyczące mianowania zarządu z KRRiT do Ministerstwa Skarbu.

Te zmiany pozwoliły PiS na bardzo szybkie obsadzenie stanowisk w TVP.

Partia Jarosława Kaczyńskiego przeprowadziła ustawowy blitzkrieg, bowiem w ustawie z 7 stycznia nie przewidziano Vacatio legis i następnego dnia Jacek Kurski został przez ministra skarbu intronizowany w siedzibie Telewizji Polskiej.

Nic dziwnego, że uchwała nie została przyjęta optymistycznie przez partię PiS.

Krzysztof Szczucki stwierdził, że obecny obóz rządzący przygotował "zamach na wolne media".

Zarzucał też, że chce w ten sposób obejść prawo - co jest naruszeniem konstytucji.

W ramach sprzeciwu w sejmowym głosowaniu ws. uchwały nie wzięło udziału ponad 100 posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy udali się przed siedzibę TVP, gdzie zapowiadali, że "będą bronić demokracji".

Prezes Jarosław Kaczyński przekazał, że politycy PiS będa pełnić dyżury po 10 osób w siedzibie TVP.
Również Piotr Muller wypowiedział się krytycznie na temat niedawnych działań dotyczących mediów publicznych, określając odwołanie jako nielegalne.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group