Środa, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 509
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pałac dla księcia Karola

Wiadomości: Region - Dobromierz
Środa, 31 marca 2010, 7:34
Aktualizacja: 20:55
Autor: GCI Dobromierz, opr. MaS
Pałac w Wiśniowej
Fot. www.dolnyslask.org
Zainspirowani artykułem prasowym w Gazecie Wrocławskiej z 26 marca br. pt. „Książę kupi u nas zamek. Tylko który?” dobromierzanie postanowili przyjrzeć się nieco bliżej całej sprawie, która także dotyczy ich gminy. Otóż następca brytyjskiego tronu chce kupić rezydencję na Dolnym Śląsku. Propozycji jest wiele. Wśród nich znalazły się pałace m.in. w Bożkowie, Dobrocinie, Wiśniowej, Ścinawce Średniej – Sarnach, Kluczowej, a także w Dobromierzu i Roztoce.

Posiadłość musi być w najlepszym stanie. Książę chce ją odrestaurować i przywrócić wizerunek z czasów świetności. Najbardziej zainteresowany jest posiadłością w centrum wsi, do której przylega folwark.

Na życzenie księcia powołano specjalny zespół ekspertów, wśród których znaleźli się m.in. dolnośląski konserwator zabytków, dyrektor Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków i wicewojewoda dolnośląski. Do wakacji ma być znana lista zabytków, z której książę Walii wybierze ten jeden.

Następca brytyjskiego tronu tym samym dał do zrozumienia Dolnoślązakom, że posiadają ogrom pięknych, ale zrujnowanych zabytków. Położonych we wsiach pałaców, dworków i zamków w naszym województwie jest ok. 2,5 tysiąca. Tylko w pięciu powiatach na terenie byłego województwa wałbrzyskiego mamy ich aż 445. Jest zatem w czym wybierać. Jaką decyzję podejmie książę Karol? Gorączkowe oczekiwanie już trwa, mieszkańcy Dobromierza muszą uzbroić się w cierpliwość i wierzyć, że być może padnie na zbudowany dla Ferdynanda von Nimptsch pałac w Dobromierzu lub dawną rezydencję Hochbergów w Roztoce. Niestety, oba przez dłuższy czas pozostawały w stanie opuszczenia, choć dziś są zabezpieczone.

Pałac w Wiśniowej także znajduje się na terenie naszego powiatu, w gminie Żarów. Jest już mocno zniszczony, choć nadal zachwyca swą architekturą.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group