Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 960
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/Region: Palisz w piecu śmieciami? Grozi za to mandat

Niedziela, 20 grudnia 2015, 16:24
Autor: opr.red.
Świdnica/Region: Palisz w piecu śmieciami? Grozi za to mandat
Fot. www.um.zarow.pl
Nawet pięć tysięcy złotych grzywny można dostać za palenie w domowych piecach kaflowych śmieci i rzeczy do tego nieprzeznaczonych. Sezon grzewczy w pełni, tymczasem wielu mieszkańców w domowych piecach często pozbywa się różnych niepotrzebnych rzeczy, a do powietrza trafiają trucizny.

Trzeba również pamiętać o tym, że taki proceder poważnie uszkadza piece i przewody kominowe. - Docierają do nas liczne skargi na mieszkańców, którzy w domowych piecach spalają śmieci. I rzeczywiście w paleniskach można znaleźć niemal wszystko: gumy, kawałki opon, tekstylia, opakowania czy odpady komunalne. Tymczasem palenie śmieci w piecach domowych nie dość, że nie daje tyle ciepła, co węgiel czy drewno, to jest wyjątkowo szkodliwe dla środowiska naturalnego i potrafi być niezwykle uciążliwe dla okolicznych mieszkańców - przyznaje Michał Działowski Inspektor ds. gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Jak bardzo jest to rozpowszechniony proceder świadczą często chmury czarnego dymu unoszące się w powietrzu. Z kolei zanieczyszczenia w powietrzu wpływają na cały nasz organizm. Jak podkreślają lekarze, nawet jeśli skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast, gromadzące się w organizmie toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Dolegliwości często zaczynają się niewinnie, od kaszlu i uczucia duszności. Zwłaszcza u dzieci toksyny wywołują bardzo często choroby układu oddechowego i alergie. - Powstający przy spalaniu odpadów dwutlenek siarki powoduje trudności w oddychaniu, tlenki azotu podrażniają płuca, tlenek węgla powoduje zatrucia i ma negatywny wpływ na centralny układ nerwowy. Spalanie śmieci prowadzi także do przedostania się do atmosfery związków nazywanych dioksynami i furanami związanych z chorobami nowotworowymi - czytamy na stronie internetowej www.niepalsmieci.pl

Ze wszystkich tych powodów polskie prawo zabrania spalania odpadów komunalnych w urządzeniach do tego celu nieprzystosowanych. Można to robić wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, gdzie temperatura spalania wynosi od 850 do 1150 stopni C, co ogranicza możliwość powstania szkodliwych substancji.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group