Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 993
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Pamiątkowa tablica w Miejscu Pamięci

Piątek, 2 grudnia 2016, 12:59
Aktualizacja: 16:01
Autor: red
Strzegom: Pamiątkowa tablica w Miejscu Pamięci
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
Na cmentarzu żydowskim odbyło się oficjalne odsłonięcie tablicy upamiętniającej przyznanie Zespołowi Szkół w Strzegomiu nagrody „Laur Pamięci” przez Ambasadę Izraela w Polsce, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

W uroczystości uczestniczyła dr Anna Grużlewska, autorka książki „Żydzi z prowincji”, która przybliżyła młodzieży krótką historię cmentarzy żydowskich na terenie powiatu świdnickiego i dzierżoniowskiego oraz wyraziła słowa uznania za cenną inicjatywę szkoły w opiece nad cmentarzem strzegomskim. Natomiast zastępca burmistrza Strzegomia Wiesław Witkowski w ciekawy sposób opowiedział o zaangażowaniu mieszkańców w prace porządkowe na cmentarzach poniemieckich w gminie Strzegom oraz pozostawionych mogił na Ukrainie. Ponadto nakreślił front prac, jaki został przeprowadzony na cmentarzu żydowskim do 2013 roku. Na terenie cmentarza pracowały trzy grupy młodych bezrobotnych z Niemiec w ramach dwóch projektów pod nazwą „W dobrej formie dla MOL” z powiatu Märkisch - Oderland i „Droga do przyszłości" z powiatu Barnim. Partnerem projektu ze strony polskiej był Zespół Szkół w Strzegomiu. Projekty wspierał Urząd Miejski w Strzegomiu, Gmina Wyznaniowa Żydowska i Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Tablica pamiątkowa, która została oficjalnie odsłonięta, została ufundowana przez Państwa Ludwikę i Wiesława Trybuszek. Cmentarz żydowski to niewielka nekropolia, świadectwo historyczne Strzegomia, potwierdza przeszłość małej ojczyzny, dlatego tak cenną nauką dla młodych ludzi jest pielęgnowanie miejsc pamięci.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group