Środa, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 580
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Pamięć o bohaterach trwa

Poniedziałek, 29 września 2014, 12:19
Aktualizacja: 15:20
Autor: red.
Świebodzice: Pamięć o bohaterach trwa
Fot. UM Świebodzice
Montażem słowno–muzycznym w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Sybiraków, wizytą na grobach członków ruchu oporu – Aliny Mizerskiej i Władysława Supronia oraz uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny świebodziczanie uczcili 75. rocznicę rozpoczęcia tworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

Ogólnopolskie obchody tego wzniosłego wydarzenia, jak z pewnością jest utworzenie konspiracyjnych struktur państwowych, były inicjatywą Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W związku z listem otwartym Prezesa IPN dra Łukasza Kamińskiego, w całym kraju odbyły się inscenizacje i spektakle historyczne, przy tysiącach grobów członków Polskiego Państwa Podziemnego wartę pełnili harcerze, a w setkach kościołów parafialnym odprawiono uroczyste eucharystie. Nie inaczej było w Świebodzicach.

O tym, że władze samorządowe Świebodzic podeszły do tematu rocznicy z należytym szacunkiem można było się przekonać już w czwartek, 25 września, gdy na świebodzickim rynku i budynkach Urzędu Miejskiego wywieszone zostały biało-czerwone flagi państwowe. W piątek, 26 września, o godz. 12:00, w budynku szkolnym Gimnazjum nr 1 odbyło się z kolei słowno-muzyczne przedstawienie, które dla mieszkańców miasta przygotowali uczniowie tej placówki. Spektakl oglądali zaproszeni goście: Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, Sekretarz Miasta Anna Żygadło, przewodnicząca ZNP w Świebodzicach Urszula Kruczek, radni miejscy Teresa Małecka i Jan Klepiec, przedstawiciele Związku Sybiraków i Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów, a także dyrektorzy świebodzickich szkół i licznie zgromadzeni uczniowie.

Odegrany przez uczniów z najwyższą starannością, przejmujący treścią i formą, a zwłaszcza idealnie dobraną ścieżką dźwiękową, montaż - opowiadający przebieg Powstania Warszawskiego - na niejednej twarzy wywołał łzę wzruszenia. - Dziękuję, że dzięki waszej pracy możemy wszyscy wspólnie wspomnieć te ważne i tragiczne dla narodu polskiego chwile. Wasza postawa pozwala wierzyć, że pamięć o tamtych wydarzeniach nigdy nie zginie - powiedział wyraźnie poruszony Burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Druga część uroczystości odbyła się w sobotę. Najpierw o godz. 17:15 Burmistrz oraz kilkunastoosobowa grupa mieszkańców złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach Aliny Mizerskiej i Władysława Supronia, członków Polskiego Państwa Podziemnego - Tajnych Kompletów i Armii Krajowej. Nad mogiłą pana Władysława, w towarzystwie członków jego rodziny, odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego. O godz. 18:00, w kościele pw. św. Mikołaja odbyła się z kolei msza w intencji Ojczyzny. Udział w eucharystii wzięły władze miasta, poseł na Sejm RP Anna Zalewska, poczty sztandarowe szkół i Publicznego Przedszkola nr 2 oraz ZHP i licznie zgromadzeni mieszkańcy.

(Tomasz Merchut)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group