Piątek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 1184
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Pamiętają o Lemie

Sobota, 25 września 2021, 9:43
Autor: red
Świebodzice: Pamiętają o Lemie
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
W poniedziałek 13. 09. minęło sto lat od urodzin wybitnego pisarza z gatunku science fiction, filozofa i futurologa– Stanisława Lema. Sejm RP zdecydował uczcić ten fakt i ustanowi rok 2021 – rokiem tego artysty.

Jego wciąż aktualna twórczość porusza tematykę rozwoju nauki i techniki, możliwości i zagrożeń, jakie niesie sztuczna inteligencja, prób porozumienia się z istotami inteligentnymi z innych planet czy miejsca człowieka we Wszechświecie.

Dzieła Lema, takie jak „Solaris”, „Dzienniki gwiazdowe”, „Bajki robotów” czy „Cyberiada”, zawierają odniesienia do stanu współczesnego społeczeństwa i refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat. Mimo upływu lat są coraz bardziej aktualne, a Lem uznawany jest za wizjonera, gdyż przewidział wiele zjawisk współczesnego świata.

Autor jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF, ma swoje fancluby, a tacy słynni twórcy, jak N. Gaimann czy K.Vonnegut uznają go za swojego mistrza. Jego książki, przetłumaczone na ponad 40 języków, osiągnęły łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy.

Wielokrotnie odznaczany, między innymi medalem „Gloria Artis”, Orderem Orła Białego, był też nominowany do Nagrody Nobla. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego.

W naszej szkole odbyły się lekcje poświęcone temu artyście, obejrzeliśmy cykl prezentacji na temat jego życia i twórczości, mieliśmy też możliwość posłuchać fragmentów jego dzieł w wybitnych, aktorskich wykonaniach. Zwieńczeniem obchodów było ogłoszenie konkursu literackiego i plastycznego „Planeta Lem”, nawiązującego do tematyki, problematyki i stylistyki utworów pisarza.

Ewa Grochowska
Liceum Ogólnokształcące w Świebodzicach

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group