Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 1306
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Park do rewitalizacji

Piątek, 9 grudnia 2022, 15:05
Autor: red
Żarów: Park do rewitalizacji
Fot. UM Żarów
Przygotowujemy się do rewitalizacji Parku Miejskiego w Żarowie. Wszystkie projekty są już gotowe, a Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na prowadzenie prac konserwatorskich w tym miejscu.

Odbyła się już pierwsza rada budowy, w której uczestniczyli zastępca burmistrza Przemysław Sikora, Andrzej Nowak Inspektor nadzoru, Michael Liguz Inspektor ds. zieleni i dendrolog, Olga Rój „Farma Miejska", Janusz Wróbel z firmy Volt wykonawca inwestycji oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Żarowie, podczas której omówiono poszczególne etapy inwestycji.

- Park Miejski w Żarowie to nasz ogromny skarb przyrodniczy i dzięki rewitalizacji zmieni swój wygląd. Zależy nam na tym, aby przywrócić mu dawny blask. Przypominam, że nasz Park zaprojektowany w stylu angielskim był jednym z najpiękniejszych na tym terenie. Zarówno biorąc pod uwagę jego ukształtowanie, jak i unikatowe na skalę krajową drzewa. Chcemy wyeksponować najpiękniejsze okazy drzew i odtworzyć w miarę możliwości wygląd parku z okresu jego największej świetności. Za nami pierwsza rada budowy w terenie, a przed nami jeszcze wiele następnych. Razem z inspektorem nadzoru, inspektorem ds. zieleni, wykonawcą inwestycji, a także z pracownikami Urzędu Miejskiego w Żarowie omawialiśmy szczegóły i etapy wykonywanych inwestycji. Prace w parku rozpoczną się od zabiegów pielęgnacyjnych na drzewach. Park odzyska swój blask. Wszystkie etapy prac konsultowane będą z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – mówi zastępca burmistrza Przemysław Sikora.

Rewitalizacja Parku Miejskiego w Żarowie będzie obejmowała prace z zielenią oraz roboty budowlane. Pierwszy etap inwestycji zakłada pielęgnację drzew i krzewów, wycinkę uszkodzonych i chorych drzew, pielęgnację trawników parkowych i runa parkowego oraz wykonanie nowych nasadzeń. Zakres robót budowlanych natomiast obejmuje remont istniejących alejek w tym Alei Dębowej, przebudowę drogi przy pałacu, ukształtowanie górki saneczkowej, odtworzenie stawu suchego wraz z kładką, budowę toalety wraz z instalacjami wod. – kan., likwidację sceny oraz nawierzchni betonowej pod sceną i budowę w jej miejscu altany drewnianej z naturalną nawierzchnią, montaż obiektów małej architektury (ławki, kosze na śmieci itp.), budowę instalacji oświetlenia parkowego oraz budowę monitoringu.

Inwestycje w Parku Miejskim prowadzone są w ramach projektu „Rewitalizacja terenów zielonych na obszarze miasta Żarów”, na realizację którego gmina Żarów pozyskała 4.500.000 złotych z Programu Rządowego Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Część z tych środków przeznaczona jest również na rewitalizację stawu miejskiego w Żarowie. Łączny koszt modernizacji parku i stawu miejskiego to kwota 5.261.053,10 złotych. Prace realizuje gmina Żarów.

Zakończenie prac związanych z rewitalizacją parku planowane jest na grudzień 2023 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group