Niedziela, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 1368
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Park prawie gotowy

Wtorek, 6 kwietnia 2021, 17:34
Autor: red
Świebodzice: Park prawie gotowy
Fot. UM Świebodzice
Już niedługo zakończą się prace związane z inwestycją w ramach projektu dofinansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pn. „Rozwój funkcji zdrowotnych i rekreacyjnych w Gminie Świebodzice poprzez tworzenie i odnowienie terenów zieleni w celu poprawy życia mieszkańców”.

Na terenie Parku przy ul. Jeleniogórskiej prace budowlane rozpoczęły się pod koniec czerwca 2020 roku.

Przypomnijmy, że park powstaje na terenie byłego cmentarza ewangelickiego, który figuruje w Gminnej Ewidencji Zabytków. Z tego względu projekt był konsultowany z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oddział w Wałbrzychu i uzyskał pozytywną opinię. Wszystkie czynności związane z przeniesieniem ocalałych płyt nagrobnych zostały wykonane w 2002 roku, a w styczniu 2019 roku uchwałą Rady Miejskiej zmieniono zagospodarowanie przestrzenne na teren zieleni publicznej urządzonej z zachowaniem wartości historycznych. Z tych względów też projekt w zakresie kompozycji zieleni zakłada adaptację istniejących szpalerów i alei drzew. Z uwagi na dawną funkcję miejsca nowa koncepcja zagospodarowania uwzględnia wprowadzenie funkcji związanych z wypoczynkiem i relaksem.

Do tej pory zostały wykonane wszelkie prace związane z uporządkowaniem drzewostanu: wycięto samosiejki oraz drzewa będące w złym stanie sanitarnym i zagrażające bezpieczeństwu przyszłych spacerowiczów. Posadzono 5 sztuk kasztanowca pospolitego, prawie tysiąc krzewów oraz ponad 25 tysięcy sztuk traw ozdobnych, paproci, bluszczu, bylin i krzewinek. Natomiast Ścieżki spacerowe wykonano z kruszywa mineralnego o obrzeżach z kostki granitowej, a nawiązują do historycznego systemu alejek. Jedna z nich prowadzi do terenu Sali Królestwa Świadków Jehowy.

Aby mieszkańcy mogli korzystać z parku w całej jego okazałości, pozostało jeszcze wysianie trawników oraz wyłożenie w wyznaczonych miejscach zrębków. Natomiast pięknem tego miejsca będziemy cieszyć się już za parę miesięcy, kiedy wzejdą trawy, a kwiaty zakwitną. Będzie to kolejny park w naszym mieście, gdzie będzie można spędzić wolny czas na łonie natury.

Zakończenie inwestycji jest przewidziane na 30 kwietnia 2021 r.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group