Wtorek, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 996
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Parkowanie w Świebodzicach

Sobota, 28 listopada 2020, 13:30
Autor: red
Świebodzice: Parkowanie w Świebodzicach
Fot. UM Świebodzice
Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w dniu 30 listopada zostanie poddana pod głosowanie uchwała w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania na terenie miasta Świebodzice i wysokości stawek opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania, określenia wysokości opłaty dodatkowej oraz sposobu pobierania opłaty. Przedłożenie ww. uchwały jest bardzo zasadne i wynika ze znacznego deficytu miejsc parkingowych i dużego ruchu w okolicy ścisłego centrum.

Od wielu lat miasto boryka się z tym problemem. Na co dzień obserwujemy zniechęconych kierowców, którzy wielokrotnie okrążają Rynek i z powodu niemożliwości zaparkowania auta wyjeżdżają z miasta. A mogli by w tym czasie załatwić pilne sprawy, skorzystać z usług lokalnych przedsiębiorców, czy też załatwić sprawy urzędowe.

Przedłożenie przedmiotowej uchwały Radzie Miejskiej wynika z bardzo ważnego głosu mieszkańców, którzy wielokrotnie podnosili kwestię utworzenia płatnego parkowania. Przypominamy, że w 2017 roku ankietę dotyczącą wprowadzenia strefy płatnego parkowania przeprowadziła Młodzieżowa Rada Miejska. Jej podsumowanie wskazywało jasno, że mieszkańcy są przychylni rozwiązaniom wprowadzającym opłaty za parkowanie, a w szczególności właściciele sklepów i punktów handlowych. Większość ankietowanych była za tym, a wśród nich 32 przedsiębiorców z Rynku wyraziło aprobatę dla płatnego parkowania.

W końcu ta sytuacja może się zmienić, gdyż podjęcie uchwały ma na celu zwiększenie rotacji parkujących pojazdów w obszarze strefy.

Zgodnie ze złożonym projektem uchwały strefa płatnego parkowania miałaby powstać w Rynku z wyłączeniem 4 stanowisk postojowych dla Urzędu Miejskiego, na odcinku ul. Żeromskiego od skrzyżowania z ul. Puszkina do skrzyżowania z ul. Rynek, przy ul. Prusa od skrzyżowania z ul. Rynek do skrzyżowania z ul. Młynarską, na odcinku ul. Sienkiewicza od skrzyżowania z ul. Młynarską do skrzyżowania z ul. Rynek, na odcinku ul. Kopernika od skrzyżowania z ul. Rynek do skrzyżowania z ul. Puszkina.

Pragniemy zaznaczyć, że strefy płatnego parkowania utworzone są w wielu miastach i gminach i funkcjonują z powodzeniem, a Świebodzice to jedno z niewielu miast w regionie, w którym nie funkcjonuje strefa płatnego parkowania. Mamy nadzieję, że z początkiem 2021 r. strefa płatnego parkowania z powodzeniem będzie funkcjonowała także w naszym mieście.

Poniżej przedstawiamy proponowane opłaty za parkowanie:

Ustala się wysokość stawek opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania: za czas parkowania do 30 min. – 1,00 zł, za czas parkowania do 1 godziny – 2,50 zł, za drugą godzinę parkowania – 3,00 zł, za trzecią godzinę parkowania – 3,60 zł, za czwartą godzinę parkowania i za kolejne godziny parkowania – 2,50 zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group