Czwartek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 572
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Pasażerowie Kolei Dolnośląskich opiszą Powódź Tysiąclecia

Czwartek, 4 maja 2017, 15:37
Autor: red
Świdnica: Pasażerowie Kolei Dolnośląskich opiszą Powódź Tysiąclecia
Fot. użyczone
5 maja pasażerowie podróżujący pociągami Kolei Dolnośląskich między Wrocławiem a Świdnicą będą mogli podzielić się swoimi wspomnieniami dotyczącymi Powodzi Tysiąclecia na Dolnym Śląsku w 1997 roku. To część akcji „Dolny Śląsk. Pamiętam powódź”, do której przyłączył się regionalny przewoźnik.

Wydarzenia sprzed 20 lat będzie można opisać w ulotkach-notatnikach, rozdawanych podróżującym na trasie Wrocław-Świdnica (odjazd o godz. 9:43) oraz Świdnica-Wrocław (odjazd o godz. 11:33). Wspomnienia zostaną zgromadzone w specjalnych pojemnikach, skąd trafią do organizatorów projektu. Jego celem jest budowa archiwum, na bazie którego zrealizowane zostaną m.in. zbiorowa publikacja książkowa, film, wywiady z powodzianami, a nawet badania socjologiczne.
- Koleje Dolnośląskie od momentu powstania są silnie związane z regionem i jego mieszkańcami. Dlatego z chęcią przyłączamy się do wielu akcji, które tak jak w tym przypadku dotyczą wydarzeń ważnych dla lokalnej społeczności - podkreśla Piotr Rachwalski, prezes spółki. - Mimo że od Powodzi Tysiąclecia mija już druga dekada, wciąż jest to wydarzenie żywe w pamięci Dolnoślązaków, w tym także wielu naszych pasażerów. Jestem przekonany, że projekt pomoże ocalić pamięć o często nieznanych epizodach, które
złożyły się na heroiczną walkę o nasz wspólny Dolny Śląsk.

Według przeprowadzonych niedawno badań, powódź z 1997 roku jest wydarzeniem, wokół którego najmocniej kształtuje się zbiorowa pamięć mieszkańców Dolnego Śląska. Organizatorzy projektu „Dolny Śląsk. Pamiętam powódź” zamierzają sprawdzić, w jaki sposób minione wydarzenia wpłynęły na Dolnoślązaków. W tym celu zachęcają do tego, by dzielili się z nimi wspomnieniami i pamiątkami,
kontaktując się m.in. przez stronę pamietampowodz.pl oraz profil facebook.com/pamietampowodz .

Organizatorem akcji jest Ośrodek Pamięć i Przyszłość, a za jej realizację odpowiada Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza. Patronat honorowy nad akcją objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Wojewoda Dolnośląski. Koleje Dolnośląskie są jednym z partnerów projektu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group