Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 946
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Patriotyczny wyjazd na Kresy

Piątek, 12 maja 2017, 15:19
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Patriotyczny wyjazd na Kresy
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Na zaproszenie Fundacji Studio Wschód oraz koordynatorów akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”– Grażyny Orłowskiej – Sondej i Beaty Pawłowicz, poczet sztandarowy Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej w składzie: Justyna Majborska, Wiktoria Młynarska i Bartłomiej Kańko oraz opiekunowie Anna Ryś i Wiesław Dybeł, wyjechali do Lwowa, by wziąć udział w patriotycznych uroczystościach związanych z obchodami 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

We Lwowie grupa odwiedziła polską Szkołę Średnią im. Marii Magdaleny. Następnie oddano hołd pomordowanym w 1941 r. na Wzgórzach Wuleckich polskim profesorom i członkom ich rodzin. Biało-czerwone wiązanki i wieńce uczniowie złożyli również pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Poczty sztandarowe ze szkół uczestniczących w akcji uświetniły Mszę św. odprawioną w intencji Ojczyzny w lwowskiej katedrze. Uroczyste i ciepłe spotkanie z Rodakami miało miejsce w parafii w Przemyślanach, miejscowości zamieszkałej przez wielu Polaków. Przekazanie przywiezionych z Polski prezentów, rozmowy i wspólna zabawa sprzyjały poznaniu się i nawiązaniu przyjaźni.

Najbardziej wzruszająca uroczystość odbyła się na Cmentarzu Orląt Lwowskich, na którym spoczywają polegli w latach 1918 – 1920 młodzi obrońcy Lwowa. Tu, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, uczniowie pełnili honorową wartę. Złożono przywiezione z Polski wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze.

Wszystkie patriotyczne uroczystości uświetniła obecność pocztów sztandarowych ze szkół, które wzięły udziały w wyprawie na Kresy.
Ten wyjazd jest wielkim wyróżnieniem dla całej społeczności jaworzyńskiego gimnazjum, które znalazło się w gronie 10 dolnośląskich i opolskich szkół najbardziej zaangażowanych w działania na rzecz akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group