Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 913
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Peleton przyjaźni

Środa, 24 sierpnia 2022, 11:08
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Peleton przyjaźni
Fot. UM Jaworzyna Śląska
120 osób z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy, amatorzy i wybitni kolarze, weźmie udział w European Peace Ride 2022 – międzynarodowym przejeździe kolarskim nawiązującym do Wyścigu Pokoju. W sobotę, 3 września peleton dotrze do naszej gminy.

Trasa tegorocznej edycji Europejskiego Przejazdu Pokoju przebiegać będzie także przez Polskę. Ceremonia startu odbędzie się 2 września we Wrocławiu. Dzień później kolarze wyruszą na trasę przebiegającą w dwóch etapach: Wrocław–Mladá Boleslav (3 września) oraz Mladá Boleslav–Chemnitz (4 września). W sobotę, 3 września, ok. godz. 9.25 kolarze przejadą przez Jaworzynę Śląską, a następnie przez Nowy i Stary Jaworów.

Międzynarodowy Wyścig Pokoju, znany również jako Course de la Paix, był za czasów swojej świetności największą amatorską imprezą kolarską w Europie. W szczytowym momencie porównywano go nawet do słynnego Tour de France. Zorganizowany po raz pierwszy w 1952 roku, aż do 2006 łączył społeczeństwa krajów Europy Wschodniej w duchu sportowej rywalizacji i do dziś funkcjonuje w zbiorowej pamięci jako niezwykle pozytywne i barwne wspomnienie.

Chemnitz, dawniej Karl-Marx-Stadt, w swej historii również gościło kilka etapów wyścigu, dlatego w fazie składania wniosku o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury temu miastu powstała idea wydarzenia o nazwie Peace Journey Reloaded. W 2020 r. 39 osób przejechało na rowerach z Chemnitz do Berlina, a złożenie aplikacji miasta zostało zainscenizowane jako wydarzenie gromadzące dużą publiczność pod Bramą Brandenburską. Miesiąc później Chemnitz otrzymało ten prestiżowy tytuł, a European Peace Ride rozwinął się do rozmiarów jednego z flagowych przedsięwzięć w programie ESK Chemnitz 2025. W zeszłym roku trasę z Chemnitz do Pragi i z powrotem (łącznie ponad 400 km) pokonało 90 kolarek i kolarzy. Tegoroczny start z Wrocławia i wspólny przejazd w stronę czeskiej granicy otwiera nowy rozdział w historii tego wydarzenia.

Weźmie w nim udział 120 osób z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy – amatorzy i wybitni kolarze. W inauguracji oraz przejeździe udział też wezmą dawni polscy i niemieccy uczestnicy i tryumfatorzy Wyścigów Pokoju czy Tour de Pologne oraz inni znamienici goście, jak np. przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej. W Parku Południowym spotkają się przedstawiciele władz współpracujących miast i regionów, a dla wrocławian zaplanowano koncert zespołu Bluszcz i set DJ-ski Filipa Na Bosaka. Impreza przewidziana jest do godziny 20:30.

EPR 2022 został zainicjowany i jest organizowany przez CSM/Fit4Bike z Chemnitz, które w 2025 roku będzie Europejską Stolicą Kultury.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group