Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 918
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: „Pendolino” na Dolnym Śląsku

Środa, 14 sierpnia 2013, 11:32
Aktualizacja: 11:39
Autor: red.
Dolny Śląsk: „Pendolino” na Dolnym Śląsku
Fot. użyczone
Przedwczoraj na Dworcu Głównym we Wrocławiu można było zobaczyć pierwszy wyprodukowany dla Polski pociąg „Pendolino”. Kiedy w grudniu 2014r te superszybkie składy pojawią się na polskich torach podróż z Wrocławia do Warszawy skróci się do 3,5 godzin. W prezentacji taboru wziął udział marszałek Rafał Jurkowlaniec i wicemarszałek Jerzy Łużniak.

Srebrno – błękitny Pendolino pojawił się na Dworcu Głównym we Wrocławiu punktualnie o godz. 12.00. W ciągu kilku godzin postoju wnętrze pociągu zwiedziło kilka tysięcy osób. Wśród zwiedzających był m.in. minister transportu Sławomir Nowak. Samorząd województwa reprezentowali marszałek Rafał Jurkowlaniec, wicemarszałek Jerzy Łużniak.

Pierwszy pociąg ma zostać dopuszczony do ruchu w Polsce w maju 2014 roku. Pendolino będą jeździć po zmodernizowanych liniach. W grudniu 2014 roku wszystkie 20 składów ma już być dopuszczonych do regularnego kursowania.

PKP intercity kupiło od włoskiego koncernu Alstom 20 pociągów tego typu. Koszt to ok. 400 mln euro. Pendolino może mknąć z prędkością 250 km/h i według planów PKP Intercity będzie obsługiwał połączenia między największymi miastami Polsce. Dzięki Pendolino podróż z Wrocławia do Warszawy (przez Opole i Częstochowę) skróci się do 3,5 godzin.

Teraz Pendolino przejdzie testy na torze w Żmigrodzie, a następnie będzie sprawdzane na liniach kolejowych m.in. koło Olsztyna i Nowego Sącza.

***
W lutym 2013r. w pierwszy oficjalny kurs wyjechały nowe pociągi Kolei Dolnośląskich – „Impulsy 31WE” . Pięć supernowoczesnych „Impulsów” kursuje po dolnośląskich torach m.in. na trasie Wrocław – Węgliniec i Wrocław – Jelenia Góra (przez Wałbrzych). To najszybsze regionalne pociągi w kraju – osiągają prędkość do 160 km/h. Zakup kosztował ponad 100 milionów złotych, a 67,5 mln z tej kwoty pochodziło z funduszy Unii Europejskiej. Reszta tej kwoty pochodzi z budżetu Kolei Dolnośląskich.

żródło:www.umwd.dolnyslask.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group