Piątek, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 224
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pendrive w złotej kuli wysoko nad miastem

Wiadomości: Świebodzice
Piątek, 20 sierpnia 2010, 12:39
Aktualizacja: 14:07
Autor: KO
Fot. WIktor Bąkiewicz
Do kapsuły czasu, która już zawędrowała na wieżę świebodzickiego ratusza, włożono 8 GB danych: współczesne zdjęcia miasta i jego mieszkańców, nieco statystyki, filmy z ważnych wydarzeń. Dane mieszczą się na pendrivie, który umieszczono w zalakowanej butelce. Ta powędrowała do pozłacanej kuli, do której nie wrócą jednak zabytkowe dokumenty z XVIII w. – Są zbyt cenne – mówi Ireneusz Zyska, zastępca burmistrza.

Kapsułę czasu zdjęto wiosną przy okazji remontu ratusza. W niej kryły się zabytkowe dokumenty, włożone tu w 1791 r. Po renowacji miały wrócić na wieżę, ale tak się nie stanie.

- Dokumenty teraz są w pracowni konserwatorskiej poddawane osuszaniu, odgrzybianiu i innym zabiegom – tłumaczy Małgorzata Frączek, naczelnik wydziału organizacyjno-administracyjnego Urzędu Miejskiego w Świebodzicach. – Do nas trafią tylko w formie kserokopii, oryginały będą przechowywane w muzeum.

Kulę napełniono więc nowymi dokumentami. Między nimi znalazło się wspólne zdjęcie świebodziczan wykonane 24 czerwca tego roku. W jednej z tub znalazła się kronika miasta. W szklanej, zalakowanej buteleczce – niczym listy w butelkach sprzed lat – umieszczono pendrive’a z danymi cyfrowymi.

- Myśleliśmy nad tym, żeby włożyć tu karteczkę z instrukcją obsługi, bo już może za sześćdziesiąt lat ludzie nie będą wiedzieli, co z tym zrobić – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. Ostatecznie jednak instrukcji nie dołączono. Kiedy zawartość skrzyni ujrzy znów światło dzienne? Najprawdopodobniej przy okazji kolejnego remontu.

- Jeśli ten remont był solidny, to nieprędko – mówi Paweł Dziurzyński z Towarzystwa Miłośników Świebodzic, które w kapsule umieściło list do przyszłych świebodziczan.

Z dokumentami do kapsuły powędrowała też samorządowa gazeta oraz pamiątkowy medal wydany z okazji 730-lecia miasta i okolicznościowe monety.

Sama kula też została odnowiona. Pokryta galwanicznym złotem jeszcze długo będzie lśnić nad Świebodzicami. We wtorek czubek wieży zostanie oficjalnie odsłonięty, wtedy też znikną rusztowania.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 20-08-2010 12:57
Zlota Kula, no to teraz trzeba ja pilnowac w dzien i w nocy
Misiek173 20-08-2010 13:09
cfiekawe i le taka kulka na zlomie by poszla? :)))
~Limciu 20-08-2010 15:15
Lepiej nagraliby to wszystko na porządnej jakości DVD-RAM i umieścili w próżniowym pudełku (choćby takim od Zeptera jaki ludzie trzymają w lodówkach). Pamięć flash (pendrive) wytrzyma około 10 lat. Przy kolejnym remoncie (za kilkadziesiąt lat) to będzie tylko nic nie warty kawałek plastiku. Władze nieźle zakpiły z obywateli i z tradycji.
~Świebodziczanka 20-08-2010 15:46
Limciu Po pierwsze nikt z nikogo nie zakpił, pendrive jest najwyższje jakości, metalowy, wodo- i ognio-odporny, dodatkowo zamknięty w szklanej butelce i zalakowany, więc na pewno przetrwa dłużej, niż 10 lat. Żadna płyta DWD nie zmieściłaby się do tulei, przygotowanej do umieszczenia kuli, a musiały mieć one konkretną średnice, aby mogły się z kolei zmieścić do kapsuły (ma ona tylko jeden otwór). Więc zamiast krytykować i wykpwiać, najpierw dowiedz się więcej o sprawie, w której zabierasz głos. Świebodziczanka
~ 20-08-2010 16:41
szybko trzeba zdjąć rusztowanie zeby ktos sie tam znowu nie wlamal
~ 20-08-2010 17:35
niektóre pendrivy maja teraz dożywotnią gwarancję, więc jak coś to będą się sądzić ;)
KOMENTATOR 20-08-2010 19:04
No pewnie to jakiś kingston po promocji 1 giga

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group