Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 941
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Pendrive w złotej kuli wysoko nad miastem

Piątek, 20 sierpnia 2010, 12:39
Aktualizacja: 14:07
Autor: KO
Świebodzice: Pendrive w złotej kuli wysoko nad miastem
Fot. WIktor Bąkiewicz
Do kapsuły czasu, która już zawędrowała na wieżę świebodzickiego ratusza, włożono 8 GB danych: współczesne zdjęcia miasta i jego mieszkańców, nieco statystyki, filmy z ważnych wydarzeń. Dane mieszczą się na pendrivie, który umieszczono w zalakowanej butelce. Ta powędrowała do pozłacanej kuli, do której nie wrócą jednak zabytkowe dokumenty z XVIII w. – Są zbyt cenne – mówi Ireneusz Zyska, zastępca burmistrza.

Kapsułę czasu zdjęto wiosną przy okazji remontu ratusza. W niej kryły się zabytkowe dokumenty, włożone tu w 1791 r. Po renowacji miały wrócić na wieżę, ale tak się nie stanie.

- Dokumenty teraz są w pracowni konserwatorskiej poddawane osuszaniu, odgrzybianiu i innym zabiegom – tłumaczy Małgorzata Frączek, naczelnik wydziału organizacyjno-administracyjnego Urzędu Miejskiego w Świebodzicach. – Do nas trafią tylko w formie kserokopii, oryginały będą przechowywane w muzeum.

Kulę napełniono więc nowymi dokumentami. Między nimi znalazło się wspólne zdjęcie świebodziczan wykonane 24 czerwca tego roku. W jednej z tub znalazła się kronika miasta. W szklanej, zalakowanej buteleczce – niczym listy w butelkach sprzed lat – umieszczono pendrive’a z danymi cyfrowymi.

- Myśleliśmy nad tym, żeby włożyć tu karteczkę z instrukcją obsługi, bo już może za sześćdziesiąt lat ludzie nie będą wiedzieli, co z tym zrobić – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. Ostatecznie jednak instrukcji nie dołączono. Kiedy zawartość skrzyni ujrzy znów światło dzienne? Najprawdopodobniej przy okazji kolejnego remontu.

- Jeśli ten remont był solidny, to nieprędko – mówi Paweł Dziurzyński z Towarzystwa Miłośników Świebodzic, które w kapsule umieściło list do przyszłych świebodziczan.

Z dokumentami do kapsuły powędrowała też samorządowa gazeta oraz pamiątkowy medal wydany z okazji 730-lecia miasta i okolicznościowe monety.

Sama kula też została odnowiona. Pokryta galwanicznym złotem jeszcze długo będzie lśnić nad Świebodzicami. We wtorek czubek wieży zostanie oficjalnie odsłonięty, wtedy też znikną rusztowania.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group