Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 931
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lutomia Górna: Perłowe gody zespołu Kądziołeczka

Środa, 5 marca 2014, 8:42
Autor: red.
Lutomia Górna: Perłowe gody zespołu Kądziołeczka
Fot. UG Świdnica
Poprzez muzykę i śpiew chronią kulturę ludową od zapomnienia. 1 marca w świetlicy w Lutomi Górnej Zespół „Kądziołeczka” świętował Perłowe Gody, czyli jubileusz 30 lecia.

Jak to się zaczęło?
Zespół powstał 11 lutego 1984 roku w Lutomi Dolnej, przy współudziale członkiń Koła Gospodyń Wiejskich. Pierwszym instruktorem Kądziołeczek był emerytowany nauczyciel Józef Żywicki, który skompletował kapelę ludową do tego zespołu. Wówczas patronat nad zespołem objęła Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Świdnicy. Zajęcia grupy śpiewaczej oraz kapeli odbywały się w ośrodku Nowoczesna Gospodyni w Lutomi. To właśnie pan Józef Żywicki opracował oprawę zespołu Kądziołeczka, która była odzwierciedleniem wiejskich obrządków i pokazywała tradycje rękodzielnicze. Panie śpiewały i pokazywały publiczności dawne tradycje, takie jak darcie piór, kiszenie kapusty, haft, przędzenie na kołowrotku, do czego odwoływała się nazwa zespołu. Kądziołka bowiem, a od tego słowa pochodzi nazwa zespołu, znaczy kądziel lub przędzenie kądzieli. Za dobre wyniki zespołu gminna spółdzielnia zakupiła stroje dolnośląskie, instrumenty dla kapeli i opłacała instruktora. Zespół koncertował na terenie całego województwa, brał udział w przeglądach zespołów ludowych, był zapraszany na dożynki. Współpracował z kółkami rolniczymi, samorządami wiejskimi, strażą pożarną, młodzieżą, seniorami i szkołami. Występ w 1984 roku na wojewódzkim przeglądzie zespołów WAZA w Książku przyniósł zespołowi I miejsce, a występ w 1985 r. w Kielcach dał kolejne wyróżnienie.

Zmiana mentora
Od 5 lipca 1989 r. patronat na zespołem „Kądziołeczka” objęła gmina Świdnica. Od tego momentu zespół prowadzi nowy instruktor pan Józef Szuliński, pojawiają się również nowi członkowie kapeli ludowej. Zmienia się też dotychczasowa forma. Kądziołeczka staje się zespołem śpiewaczym przy akompaniamencie kapeli ludowej. Nowe zmiany przyniosły nieograniczoną ilość wyjazdów na ternie gminy, województwa i kraju oraz występy na przeglądach zespołów ludowych. I tak na przeglądach w Wołowie i Szprotawie Kądziołeczka zdobyła I miejsce. Występ na wyspie Wolin przyniósł wyróżnienie. W 2002 r. zespół został zaproszony przez p. Małgorzatę Majeran-Kokot do Polskiego Radia Wrocław. Rok później zespół wziął udział w radiowym konkursie piosenek ludowych i dzięki głosom słuchaczy zdobył I miejsce. W nagrodę nagrał w 2003 roku swoją pierwszą płytę. Był to olbrzymi sukces zespołu, podobnie jak występy w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie i w Sali kongresowej, do których doszło w 2004 roku.

Zespół „Kądziołeczka” dziś
Od czerwca 2008 r. zespół posiada nowego instruktora, p. Dominika Natanka. Pracuje z kapelą, która również towarzyszy zespołowi. W 2009 r. Kądziołeczki dwukrotnie występowały w Telewizji Regionalnej we Wrocławiu, w Telewizyjnym Klubie Seniora oraz podczas prezentacji stołów wielkanocnych. Każdego roku zespół uczestniczy w gminnym przeglądzie zespołów ludowych „Nad Bystrzycą śpiewanie”. W 2009 r. podczas Jarmarku Tkaczy Śląskich w Chełmsku Kądziołeczka zdobyła I miejsce, Rok 2010 przyniósł zespołowi pierwsze miejsce i puchar Ministra Rolnictwa w Piotrowicach. Kilka miesięcy później Kądziołeczka wyśpiewała druga nagrodę podczas inspiracji wigilijnych w Twierdzy Kłodzkiej. W 2011 r. podczas XVI Dolnośląskiego Festiwalu Przyśpiewek Wiejskich zespół zajął I miejsce. W karierze zespołu nie zabrakło występów na deskach opery wrocławskiej, podczas IV Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska. W 2012 r. przy wparciu Gminnego Ośrodka Kultury zespół „Kądziołeczka” nagrał drugą swoją płytę. Oprócz talentu do śpiewania gospodynie z Lutomi mogą pochwalić się talentem kulinarnym Za zupę rybną z grzankami, podczas konkursu stołów bożonarodzeniowych w 2012 r. zespół zdobył I miejsce.

Obecnie zespół Kądziołeczka tworzą:
Stanisława Targosz – szefowa zespołu
Halina Furman
Barbara Witek
Alicja Walczak
Helena Szymczak
Teresa Madej
Mieczysława Mrzygłód
Teresa Waligóra
Danuta Burliga
Iwona Mattel
Helena Suwara Kobyłt
Maryla Ćwieląg
Krystyna Posadzy

Członkowie kapeli:

Dominik Natanek – kierownik kapeli i instruktor zespołu grający na akordeonie
Andrzej Wróblewski – trąbka
Marian Plis – bęben
Antoni Moskal – klarnet
Małgorzata Woźny – saksofon sopranowy

* * *

W sobotni wieczór na jubileusz zespołu Kądziołeczka przybyło ponad 200 gości, a wśród nich: wójt gminy Teresa Mazurek, przewodnicząca Rady Gminy Świdnica Regina Adamska, prezes Zarządu Kółek i Organizacji Rolniczych Marek Świątka, wójt gminy Udanin Teresa Olkiewicz, radni powiatowi i gminni, dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciele rad sołeckich Lutomi Górnej i Lutomi Dolnej, straży pożarnej, redaktor Polskiego Radia Wrocław Małgorzata Majeran-Kokot oraz delegacje 12 zespołów ludowych i śpiewaczych.

Dzisiejszy jubileusz to święto Pań, które śpiewały i śpiewają w zespole Kądziołeczka przez ostatnie 30 lat. Wasze zdolności, społecznie poświęcony czas na próby,wyjazdy na festiwale i konkursy, wymagają zamiłowania i poświęcenia. Wszystkie Wasze występy i osiągnięcia, zdobywane wyróżnienia, dyplomy i pochwały promują i rozsławiają naszą gminę. W imieniu swoim i władz gminy Świdnica życzę dalszych sukcesów artystycznych, zdrowia i szczęścia w życiu prywatnym, satysfakcji płynącej z wykonywanej twórczości artystycznej oraz powodzenia w urzeczywistnianiu wszelkich przyszłych planów – mówiła Teresa Mazurek, wójt gminy podczas jubileuszowej uroczystości w Lutomi.

Mnóstwa sukcesów, jeszcze większej ilości występów i kolejnych pięknych jubileuszy w zdrowiu – to najczęstsze życzenia, jakie tego wieczoru spływały na ręce zespołu Kądziołeczka.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group