Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 946
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Piąty rok z Funduszem Sołeckim w gminie Świdnica

Sobota, 1 lutego 2014, 12:06
Autor: red.
Gmina Świdnica: Piąty rok z Funduszem Sołeckim w gminie Świdnica
Fot. archiwum
To już piąty rok z Funduszem Sołeckim w gminie Świdnica. W tym roku do wykorzystania są ponad 522 tys. zł. W porównaniu z rokiem ubiegłym jest on większy o 17363 zł.

- Idziemy w kierunku społeczeństwa obywatelskiego, które sprawy bierze w swoje ręce. W gminie Świdnica od 5 lat funkcjonuje wyodrębniony fundusz sołecki, którego mechanizm sprawdza się w praktyce – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

Na co przeznaczają w sołectwach?
Jeszcze w ubiegłym roku podczas spotkań, mieszkańcy gminy Świdnica dyskutowali propozycje sołtysów i rad sołeckich na rozdysponowanie środków w ramach funduszu sołeckiego i zatwierdzali swoje indywidualne plany. W tym roku 33 sołectwa mają do dyspozycji łącznie 522 346,00 zł, tj. o 17.363,00 zł więcej aniżeli w roku 2013. Złożone wnioski dotyczyły trzech głównych kategorii: szeroko rozumianych inwestycji (44%), utrzymania porządku i czystości na terenie sołectw, w tym estetyka wsi (26%), a także rozwój kulturowy poprzez organizacje spotkań integracyjnych mieszkańców (30%).

Zdrowa konkurencja motywuje
Monitoring wsi, który zamontowało sołectwo Burkatów, stał się impulsem do realizacji podobnych rozwiązań przez inne miejscowości w gminie Świdnica. W tym roku sołectwo Lutomia Dolna postanowiło ująć w swoim funduszu środki na monitoring placu zabaw. Od kilku lat sołectwa dbają również o swoją identyfikację w terenie. Sołectwo Bystrzyca Dolna przewidziało w swoim budżecie wykonanie tablic kierunkowych z numeracją budynków. Kilka Sołectw uruchomiło strony internetowe i wpisało w budżet koszty ich utrzymania, tj. Burkatów, Bystrzyca Górna, Grodziszcze. Sołectwa planują także zagospodarowanie skwerów wiejskich, terenów rekreacyjnych i doposażenie placów zabaw oraz poprawę i rozwój infrastruktury sportowej.

(Janusz Waligóra UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group