Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 988
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kruków: Pięć lat minęło...

Czwartek, 19 lutego 2015, 11:14
Aktualizacja: 13:17
Autor: red.
Kruków: Pięć lat minęło...
Fot. UM Żarów
Wspólnie organizują imprezy na terenie wsi, pozyskują pieniądze na rzecz swojej miejscowości, biorą udział w prestiżowych projektach i działają dla swojego sołectwa. W sobotę, 14 lutego członkowie Stowarzyszenia "Nasz Kruków" świętowali jubileusz pięciolecia swojego istnienia.

A jak to się zaczęło? - W marcu 2011 roku mieszkańcy Krukowa zorganizowali akcję sprzątanie świata. Jak się okazało, był to duży sukces organizacyjny. Udowodniliśmy, że możemy zrobić coś dla siebie oraz innych mieszkańców naszej wsi. Od tego momentu było już bardzo blisko do powołania Stowarzyszenia zrzeszającego mieszkańców Krukowa oraz sympatyków tej urokliwej miejscowości. Zebrała się grupa chętnych, by razem podziałać na rzecz wsi i skorzystać z możliwości decydowania o kierunkach rozwoju naszej okolicy oraz o tym, co jest nam potrzebne i w jakiej kolejności chcemy tym się zająć. I tak doszło do zorganizowania spotkania z okazji Dnia Kobiet, następnie dojrzała decyzja, by zorganizować Dzień Dziecka. Bez wątpienia ważna była możliwość wspólnego spędzenia czasu oraz zorganizowania zajęć dla najmłodszych mieszkańców Krukowa. W trakcie spotkań i rozmów zaczęły się pojawiać konkretne propozycje działań. I tak to się zaczęło... - tak początki wspomina Katarzyna Banasik ze Stowarzyszenia "Nasz Kruków".

Od tego momentu wiele się wydarzyło. Wiele projektów realizowanych przez Stowarzyszenie "Nasz Kruków" zaowocowało konkretnymi efektami. Nie bez znaczenia jest również zaangażowanie społeczne, którego mieszkańcom Krukowa nie brakuje. Tylko dzięki niemu w Krukowie powstały nowe witacze, tablice informujące o lokalnych atrakcjach, tablica historyczna z mapą okolic. Wspólnymi siłami mieszkańcy zagospodarowali skwerek w centrum wsi. Każdego roku razem sprzątają swoją wieś. W minionym roku, dzięki pozyskanym środkom finansowym przez Stowarzyszenie została odnowiona zabytkowa kapliczka. A mieszkańcy Krukowa dołączyli do grona najpiękniejszych wsi jako laureaci konkursu realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Jako jedyni mieszkańcy sołectwa wydają swoją gazetę. Czasopismo wydawane i redagowane jest mieszkańców Krukowa.

Od samego początku, prezesem Stowarzyszenia "Nasz Kruków" jest Arkadiusz Wądrzyk. W skład zarządu wchodzą jeszcze Leszek Bendlewski, Katarzyna Banasik, Teresa Olszańska, Elżbieta Semik i Kazimierz Witkowski.

Na terenie gminy Żarów aktywnie działa sześć wiejskich stowarzyszeń. Obok Krukowa stowarzyszenia wiejskie funkcjonują również w Mrowinach, Bukowie, Mikoszowej, Łażanach i Kalnie.

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group