Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 575
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pielęgniarki i położne: jesteśmy przeciw pracom zespołu do spraw przekształcania Latawca

Wiadomości: Świdnica
Środa, 30 marca 2011, 8:27
Aktualizacja: Czwartek, 31 marca 2011, 5:19
Autor: KO
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Nie obyło się na wczorajszym posiedzeniu rady społecznej SP ZOZ Regionalnego Specjalistycznego Szpitala Latawiec w Świdnicy bez dyskusji na temat przyszłości szpitala. Pielęgniarki i położne pytały, na jakiej podstawie w ogóle powiat zabiera się tak wcześnie za ten temat. – Lepiej rozmawiać wcześniej niż później – odparł dyrektor Latawca, doktor Jacek Domejko. Po posiedzeniu rozmawialiśmy z szefową związku zawodowego, Elżbietą Pieprz – zobacz rozmowę.

Wczoraj okazało się, że pielęgniarki są nie tylko przeciwne prywatyzacji Latawca, ale nawet powołaniu zespołu, który ma badać zasadność przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego. Władze powiatu tłumaczą, że zrobiły to, aby wyprzedzić zmiany prawne, aby przygotować się na wejście w życie ustawy o działalności leczniczej, według której samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

- Na jakiej podstawie już zaczyna się te prace, jeszcze żaden z ZOZ-ów ościennych, który działa w strukturach szpitala publicznego, nie wykonuje takich kroków. Dlaczego znów Świdnica ma być pierwsza? - pytała wczoraj Elżbieta Pieprz, szefowa związku pielęgniarek i położnych.

- My jako zarząd pilnujemy tego, aby nie stanąć pod bramką. Stoimy na straży tego, żeby szpital się nie zadłużał - powiedziała wicestarosta Alicja Synowska.

Doktor Mariusz Leszczyński, ordynator oddziału dziecięcego w Latawcu, powiedział z kolei, że powołanie zespołu badającego zasadność przekształcenia szpitala przy niekompletnej informacji medialnej wprowadziło spore zamieszanie.

- W naszej pracy potrzebny jest spokój. Pracujemy z chorymi, walczymy o życie ludzkie. A teraz tego spokoju nie mamy - zauważyła Elżbieta Pieprz.

- Wiemy, że powołanie zespołu wprowadziło wielki niepokój - potwierdziła Sabina Cebula z zarządu powiatu. - Finanse powiatu są trudne ze względu na inwestycje, które prowadzimy.

Czego boją się pracownicy szpitala? Tego, że w strukturach spółki najważniejszą sprawą okażą się pieniądze. Że szpital przestanie przykładać tak dużą jak teraz rolę do jakości usług medycznych, a zacznie dbać tylko o to, aby przychodów było jak najwięcej. - Jeżeli to będzie firma prywatna, nie ważne czy starostwo będzie miało sto procent udziałów, to najważniejszym zadaniem będzie zbilansowanie - zauważył doktor Leszczyński.

- Chcemy, żeby szpital rozwijał zakres usług - zapewniała Alicja Synowska i podkreślała, że najważniejsze jest bezpieczeństwo pacjentów. Jednak i pielęgniarki i lekarze otwarcie mówią, że właśnie pacjenci mogą na przekształceniu ucierpieć. Dlaczego? O tym w Krótko i na temat rozmawiamy z Elżbietą Pieprz, przewodniczącą świdnickiego zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych:

***
Więcej na ten temat:

* Latawiec do przekształcenia? Odcinek pierwszy, środa, 23 marca 2011, 19:48: Pierwsze spotkanie specjalnego zespołu badającego, czy Latawiec należy komercjalizować, za nami. – Czeka nas półroczna, roczna praca – zapowiedział starosta Zygmunt Worsa. Kolejny odcinek po Wielkanocy.
* Świdnickie pielęgniarki jadą na Wiejską, wtorek, 22 marca 2011, godz. 5.45: Świdnickie pielęgniarki wiedzą, że gdyby im przyszło protestować w obronie formy prawnej szpitala Latawiec, inne siostry z różnych stron kraju wsparłyby je.
* Debata w sprawie Latawca: komercjalizacja to prywatyzacja, a szpital to trochę prywatny folwark, środa, 16 marca 2011, godz. 17.17: – Absolutnie nie możemy się z tym zgodzić, aby doprowadzić do komercjalizacji, bo to jest prywatyzacja szpitala, a prywatyzacja służby zdrowia to katastrofa dla tego kraju – powiedział w Świdnicy Bogusław Ziętek, szef Polskiej Partii Pracy. – W wyniku tych przekształceń ludzie umierają!
* PiS z pielęgniarkami i Sierpniem 80 przeciwko prywatyzacji Latawca, sobota, 12 marca 2011, godz. 11.06: „Los szpitala w Twoich rękach” – czytamy na ulotce, którą firmują radni miejscy Robert Garstecki i Wojciech Kielka z Prawa i Sprawiedliwości oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych oraz Sierpień 80.
* Zespół do spraw zasadności przekształcenia Latawca w spółkę powołany, środa, 9 marca 2011, godz. 16.52: Czy opłaca się świdnicki szpital przekształcić w spółkę prawa handlowego? Sprawdzi to specjalny zespół powołany przez zarząd powiatu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~ 30-03-2011 8:59
Domejko i Worsa już dawno podzielili Latawiec miedzy sobą
~czytacz 30-03-2011 9:04
Fajny pomysł na wypowiedzi video, ale podsunę myśl o używaniu statywu. Będzie o wiele lepiej.
~WB 30-03-2011 9:05
Będzie statyw.
~Małgośka 30-03-2011 9:43
Prawa jeszcze nie ma a Włodarze Powiatu już wszystko wiedzą podejrzane jest to oj podejrzane .A kto zaplaci za Te spotkania z kogo kieszeni Ida pieniązki na diety ? Ano z Naszych . MY jako mieszkańcy możemy zorganizowac Referendum i odwołać Tych którzy Nas znów oszukują !
~ 30-03-2011 10:00
ale po co grzebac w czyms co dobre pracuje i na siebie zarabia ! to jest gest w strone lekarze, zeby ze szpitala zrobili wielki gabinet prywatny
~ 30-03-2011 10:28
kogo ja tu widze, pan markiewicz byly burmistrz strzegomia, a co ten pan tam robi?
~ 30-03-2011 10:36
Jak co ? cienszko pracóję
~ 30-03-2011 12:23
Ironiczny uśmiech pana Okarmusa mówi sam za siebie.
~ 30-03-2011 12:57
No świdniczanie najwyszy czas protestowaci co oni nam robią
~ 30-03-2011 19:36
Oni to- PO i Wspólnota Samorzadowa koalocja powiatowa.W miescie i powiecie rzadza ci sami (PO -WS) więc wiadomo jak bedzie gorzej komu składać podziękowania.A pielegniarki i lekarze to nie powinni dyskutowac na temat przedkształceni wybraliśmy Radnych i oni teraz decyduja przez następne 4 lata i kropka.
~ 30-03-2011 21:31
upss..a co to za zdjęcie, co robi na zdjeciu były juz burmistrz strzegomia? Pilnuje cebuli?
~adaś 30-03-2011 22:10
Dlaczego PiS-iory nie protestują? Przestraszyli się procesu sądowego? Narobili zadymy i cisza. Spytajcie Pani Zalewskiej kto sprywatyzował szpital w Świebodzicach i na jakie "cudowne" leczenie można tam liczyć. Latawiec nigdy nie będzie prywatny a Pani poseł nie dostanie pieniążków za miejsce w radzie nadzorczej....na szczęście.
~świdniczanin 30-03-2011 23:28
ja i moja rodzina i tak tu sie nie leczymy, jeździmy albo do wrocławia albo wałbrzycha , po za tym nawet w mediach słychać że co wypadek to najbardziej poszkodowani trafiają do dobrych szpitali we wrocławiu i wałbrzychu, więc o czym my tu dyskutujemy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group