Sobota, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 228
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pielęgniarki przechodzą na kontrakty

Wiadomości: Świdnica
Czwartek, 17 grudnia 2009, 10:31
Aktualizacja: 10:33
Autor: MEG
Fot. MEG
Większość personelu lekarskiego w świdnickim “Latawcu” od dawna pracuje w oparciu o kontrakty. Zamiast etatów z niesatysfakcjonującą pensją świdniccy lekarze wybierają taką formę umowy cywilnoprawnej, która choć nakłada na pracownika obowiązek samodzielnego opłacania składek ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, a także obliczania i zapłaty podatku dochodowego, to jednak daje nieporównywalnie wyższe zarobki, rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Od grudnia w “Latawcu” pracuje pierwsza pielęgniarka, która także wybrała taką formę zatrudnienia. Na razie jest jedyna pośród blisko 400 koleżanek po fachu, ale niewykluczone, że pojawią się następne chętne osoby.

Kontrakty w służbie zdrowia stają się coraz popularniejsze, zwłaszcza wśród lekarzy. Medycy podkreślają zalety pracy na podstawie umów cywilnoprawnych. Są to przede wszystkim wyższe zarobki, możliwość odliczenia kosztów prowadzonej działalności od przychodu czy niezależność w organizacji czasu pracy. Ale są też i minusy.
Lekarz ponosi osobistą odpowiedzialność za prowadzoną działalność, swoim majątkiem odpowiada także za błędy lekarskie. Musi więc płacić większą składkę na ubezpieczenie OC. Jednak wysokie zarobki skłaniają do rezygnacji z tradycyjnych etatów na rzecz właśnie kontraktów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group