Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 1116
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Pieniądze na zabytki

Piątek, 16 kwietnia 2021, 7:32
Autor: red
Świdnica: Pieniądze na zabytki
Fot. UM Świdnica
3 miliony złotych zarezerwowano w budżecie miasta Świdnicy na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków.

Do 10 maja czekamy na wnioski, które składać mogą posiadacze zabytków tj. osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne posiadające tytuł prawny do zabytku, czyli m. in.: wspólnoty mieszkaniowe, parafie czy też spółki prawa handlowego.

- Dotowane mogą być prace, które powinny zakończyć się najpóźniej do 15 grudnia tego roku. Dotacja może obejmować wyłącznie nakłady określone w art.77 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Przepis ten wyklucza możliwość dotowania ociepleń budynków. Maksymalna wielkość dofinansowania to 80 % wartości inwestycji kosztorysowej prac lub robót, ale z reguły dofinansowanie wynosi 50% wartości prac – dodaje Barbara Sawicka, Pełnomocnik Prezydenta ds. Ochrony i Konserwacji Zabytków.

Dotacje na prace przy zabytkach udzielane są z budżetu miasta Świdnicy corocznie, od 1993 roku. Jednak dopiero od 2015 roku kwoty te są zdecydowanie wyższe niż w latach poprzednich. Wcześniej było to najczęściej zaledwie 20%. Od 2014 roku przeznaczono na ten cel prawie 11 milionów złotych, za które zrealizowano około 130 projektów.

Szczegółowy opis procedury udzielania dotacji i niezbędne dokumenty, w tym formularze wniosków, dostępne są na stronie internetowej urzędu: www.um.swidnica.pl w zakładce urząd miejski – konkursy i dotacje – dotacje celowe oraz w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce „Ogłoszenia pozostałe”. Wnioski należy składać w zamkniętej, opieczętowanej kopercie z napisem: „Nabór wniosków o dotacje na prace przy zabytkach”, osobiście w pokoju 1a na parterze lub przesłać pocztą na adres urzędu. Termin naboru wyznaczono do 10 maja br.

Wszelkich informacji na ten temat udziela Barbara Sawicka, Pełnomocnik Prezydenta ds. Ochrony i Konserwacji Zabytków (tel. 74/856 28 85).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group