Sobota, 23 września
Imieniny: Bogusława, Linusa
Czytających: 792
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: „Pierwsze Mieszkanie Treningowe w mieście i powiecie świdnickim dla niepełnosprawnych”

Środa, 9 lipca 2014, 8:23
Aktualizacja: 11:24
Autor: red.
To projekt innowacyjny realizowany przez Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdnicy jako brakujący element w niedoskonałym systemie opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i zaburzeniami psychicznymi. Współfinansowany jest ze środków PFRON przy współpracy z Dolnośląskim Urzędem Marszałkowskim we Wrocławiu.

„Mieszkanie Treningowe” będzie funkcjonowało w lokalu pozyskanym na rzecz projektu dzięki przychylności władz miasta Świdnica: Panu Prezydentowi Wojciechowi Murdzkowi, Pani Przewodniczącej Rady Miasta Pani Joannie Gadzińskiej oraz Radnym miasta Świdnica, w centrum Świdnicy, na II piętrze w bloku mieszkalnym przy ul. Żeromskiego.

W mieszkaniu o pow. 126 m², składającym się z 3 pokoi, kuchni, 2 łazienek i przedpokoju jednorazowo przebywać będzie 6 beneficjentów i 1 asystent osoby niepełnosprawnej. Mieszkanie zostało pięknie wyremontowane, z pomocą 49% środków z PFRON, a brakujące 51% dołożyło Stowarzyszenie. Oczywiście, jeszcze brakuje wielu niezbędnych rzeczy w mieszkaniu, ale z tym co już posiadamy, śmiało możemy rozpocząć treningi mieszkaniowe.

Projekt przeznaczony jest dla osób o różnym stopniu niepełnosprawności intelektualnej oraz z zaburzeniami psychicznymi. Beneficjentami projektu są 32 osoby. Każda osoba niepełnosprawna będzie powtarzała kilkakrotnie cykl treningowy (7 dni w tygodniu) przez okres trwania projektu, podczas którego będzie uczyła się samodzielności w życiu, codziennego funkcjonowania, zajęć, wypełniania obowiązków poza domem rodzinnym. Udział w tego typu kompleksowej rehabilitacji pozwoli tym osobom rozwinąć gotowość do praktycznego, samodzielnego i dorosłego życia, którego z różnych przyczyn nie mają szans doświadczyć.

Należy również zaznaczyć, że uczestnictwo w Mieszkaniu Treningowym daje osobom niepełnosprawnym więcej możliwości w niwelowaniu ich ograniczeń niezbędnych w prawidłowym funkcjonowaniu nie tylko w warunkach domowych ale też w lokalnej społeczności.

Jednym z ważniejszych efektów uzyskanych dzięki treningom mieszkaniowym będzie zapobieganie instytucjonalizacji osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz z zaburzeniami psychicznymi w domach pomocy społecznej i innych ośrodkach, co również będzie miało duże znaczenie w odciążeniu budżetu gminy.

Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, które działa na terenie miasta i powiatu świdnickiego od 26 lat jest autentycznym rzecznikiem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi, oraz prowadzi ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym.

(PSOUU)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group