Wtorek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 530
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Pierwszy dzwonek w świdnickich szkołach

Środa, 30 sierpnia 2017, 15:08
Aktualizacja: 16:10
Autor: red
Świdnica: Pierwszy dzwonek w świdnickich szkołach
Fot. UM Świdnica
W najbliższy poniedziałek, 4 września w szkołach podstawowych zabrzmi pierwszy dzwonek i rozpocznie się nowy rok szkolny. W czasie wakacji w świdnickich placówkach edukacyjnych trwały wzmożone prace remontowe, których koszt wyniósł ponad 6 mln 800 tys. złotych.

Miasto zmuszone było również do działań związanych z przygotowaniem szkół do nowej sytuacji po reformie oświaty. Na prace remontowe związane z dostosowaniem pomieszczeń dla dzieci w odpowiednim wieku, na zakup wyposażenia i pomocy dydaktycznych wydatkowano ponad 321 tys. zł  Z Ministerstwa Edukacji Narodowej otrzymaliśmy na ten cel jedynie kwotę 77 tys. zł.

Reforma systemu oświaty spowodowała także zmiany organizacyjne i zmiany planów nauczania, czego konsekwencją jest rozwiązanie umowy o pracę z 3 nauczycielami. Na emeryturę przeszło 11 nauczycieli, w tym 2 na świadczenia kompensacyjne.
- Niestety wiem, że część z tych osób miało ochotę jeszcze pracować. Są to doświadczeni nauczyciele, bardzo oddani szkole, jednak ze względu na powiększającą się niepewność, utratę bezpieczeństwa pracy w zawodzie nauczyciela, skorzystali z możliwości przejścia na świadczenie kompensacyjne czy też emeryturę. Bardzo tego żałuję, bo wraz z odejściem tych osób straciliśmy doświadczoną, oddaną dzieciom kadrę, ale nie mieliśmy na te decyzje żadnego wpływu – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewka.

W trakcie wakacji prace remontowe i konserwacyjne realizowane były w szkołach podstawowych nr 1, nr 315 i nr 8. Ponadto w Szkole Podstawowej nr 6 wymieniono część instalacji wodnej i naczynia przeponowego, a w SP nr 8 zainstalowano nowe lampy oświetleniowe w pomieszczeniach budynku. Uczniowie dotychczasowego Gimnazjum nr 3, a po przerwie wakacyjnej Szkoły Podstawowej nr 105, zyskali nowe boisko trawiaste przed budynkiem. W obiekcie Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Nauczycielskiej 2 naprawione zostało poszycie dachowe oraz instalacja elektryczna.

Największe jednak zmiany, jakie dostrzegą uczniowie po wakacjach, dotyczą Szkoły Podstawowej nr 4, gdzie trwają jeszcze prace związane z termomodernizacją budynku głównego. Wymieniona została instalacja grzewcza, wodno - kanalizacyjna, oświetlenie i stolarka drzwiowa.
- Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 4 to jedno z największych zadań inwestycyjnych w Świdnicy w tym roku. To ostatnia szkoła w mieście, która przechodzi gruntowną modernizację. Od 30 lat, poza drobnymi naprawami i wymianą okien, nie był przeprowadzany tam gruntowny remont – mówi zastępca prezydenta, Marek Suwalski.

Ocieplane są ściany i dach budynku. Do wykonania pozostała także m.in.: budowa podjazdu dla osób niepełnosprawnych, remont schodów wejściowych, stolarka aluminiowa drzwi wejściowych zewnętrznych, wymalowanie korytarzy i montaż węzła cieplnego centralnego ogrzewania. Zgodnie z umową prace zakończą się do 30 listopada br.
- Na terenie szkoły dzieci otoczone zostaną opieką nauczycieli, bezpiecznie będą mogły się uczyć. Na czas remontu klasy drugie i trzecie przeniesione zostaną do budynku MDK „Bartek”, który połączony jest ze szkołą. A po zakończeniu termomodernizacji uczniowie cieszyć się będą nowymi pomieszczeniami i lepszymi warunkami pracy – dodaje dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4, Beata Laskowska.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group