Wtorek, 16 kwietnia
Imieniny: Cecylii, Julii
Czytających: 1385
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Piesza wyprawa

Czwartek, 2 listopada 2023, 7:25
Autor: red
Żarów: Piesza wyprawa
Fot. UM Żarów
W niedzielę, 29 października o godzinie 10:00 spod Żarowskiej Izby Historycznej na pieszą wyprawę wyruszyła liczna grupa miłośników turystyki oraz lokalnej historii.

Trasa wycieczki licząca 13 km, wiodła z Żarowa przez Łażany, Kruków, Marcinowiczki do Imbramowic. Kolejności odwiedzanych miejscowości nie była przypadkowa. W każdej z wymienionych zamontowane zostały bowiem tablice, zawierające opisy interesujących i często zapomnianych już miejsc, budowli oraz wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Uczestnicy wyprawy mieli okazję usłyszeć wiele ciekawostek historycznych, o których opowiadał Bogdan Mucha – archeolog i historyk, autor publikacji poświęconych przeszłości Ziemi Żarowskiej. Każdy z uczestników niedzielnej wyprawy otrzymał książeczkę turystyczną, w której na odpowiedniej stronie, odciśnięty został okolicznościowy stempel. Wyprawa zakończyła się na boisku sportowym w Imbramowicach, gdzie niezastąpione panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, przygotowały dla wszystkich wspaniały i pyszny poczęstunek.

Niedzielna trasa pokonana przez uczestników wyprawy, to zaledwie część, liczącego ponad 36 km szlaku krajoznawczo-historycznego „Gmina Żarów jakiej nie znacie”. Taką właśnie nazwę nosi szlak, który wyznacza 10 miejscowości przynależących administracyjnie do gminy Żarów, a oprócz wyżej wymienionych znalazły się również: Zastruże, Mrowiny, Pożarzysko, Siedlimowice, Wierzbna. Również w tych osadach ustawione zostały specjalne tablice z informacjami historycznymi. Dla przypomnienia całość wykonana została w ramach zadania „Partnerzy z kulturą”, na realizację, którego Gminne Centrum Kultury i Sportu, otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu narodowego Dom Kultury + edycja 2023. W realizacji projektu udział wzięli partnerzy lokalni: Koło PTTK „Żarodreptaki”, Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Aureus”, Stowarzyszenie „Nasz Kruków” / Krukowianie, Koło Gospodyń Wiejskich / Sołectwo Imbramowice, Sołectwo / OSP Wierzbna.

Projekt pn „Szlak krajoznawczo-historyczny – Gmina Żarów jakiej nie znacie”, opracowany został z myślą o działaniu długofalowym. Oznacza to, że do lokalnego partnerstwa przystąpić mogą kolejne organizacje pozarządowe, a sam szlak zostanie wzbogacony o kolejne lokalizacje oraz tablice informacyjne. W tym właśnie zakresie serdecznie zapraszamy zainteresowane podmioty do owocnej współpracy nad krzewieniem wiedzy historyczno-przyrodniczej o naszej „małej ojczyźnie” wśród mieszkańców gminy Żarów i nie tylko.

Z kolei wszystkich miłośników pieszych i rowerowych wycieczek, zapraszamy do odbioru książeczek turystycznych oraz pokonania w/w szlaku „Gmina Żarów jakiej nie znacie”. Informujemy, że uzbieranie zgodnie z regulaminem 10 odciśniętych pieczęci, upoważnia do odbioru okolicznościowej odznaki.

Książeczki wydawane są w Żarowskiej Izbie Historycznej, przy ul. Dworcowej 3 (w godz. otwarcia tj. pn-pt. 10:00-15:30, śr. 9:00-17:00 – info izbazarow@wp.pl lub tel. 537-481-116) lub na recepcji Basenu Miejskiego, przy ul. Piastowskiej 10A (w godz. pn-niedz. 6:00-22:00, tel. 74 8580-187 wew. 30). W książeczkach zawarty został pełen regulamin uczestnictwa w projekcie i przyznawania odznak turystycznych.

UWAGA !!! Weryfikacja oraz odciśnięcie stempla w książeczce odbywa się jedynie w Żarowskiej Izbie Historycznej. ZAPRASZAMY do udziału !!

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie składa serdeczne podziękowania dla w/w partnerów lokalnych oraz wszystkich osób zaangażowanych w pomyślną realizację projektu „Szlak krajoznawczo-historyczny – Gmina Żarów jakiej nie znacie”.

Informacja: Gminne Centrum Kultury i Sportu oraz Żarowska Izba Historyczna

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group