Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 941
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: PiS z pielęgniarkami i Sierpniem 80 przeciwko prywatyzacji Latawca

Sobota, 12 marca 2011, 11:05
Aktualizacja: Niedziela, 13 marca 2011, 7:52
Autor: KO
Świdnica: PiS z pielęgniarkami i Sierpniem 80 przeciwko prywatyzacji Latawca
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Debata na temat planów władz powiatu względem świdnickiego szpitala ma zapoczątkować walkę o Latawiec. „Los szpitala w Twoich rękach” – czytamy na ulotce, którą firmują radni miejscy Robert Garstecki i Wojciech Kielka z Prawa i Sprawiedliwości oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych oraz Sierpień 80. Jeśli powiat będzie zmierzał do komercjalizacji Latawca, pielęgniarki akcję protestacyjną poprowadzą dalej.

Wśród pielęgniarek i położnych słychać już nawet nieśmiałe głosy o strajku. Ale oficjalnie pracownice szpitala nie chcą tak daleko wybiegać w przyszłość. Na razie wraz z PiS-em oraz Sierpniem 80 szykują debatę pod hasłem „Stop prywatyzacji szpitala Latawca”. Na ulotce, która trafiła na ulice miasta, czytamy jeszcze: „Struktury terenowe PO i Świdnickie Starostwo Powiatowe chcą sprywatyzować nasz szpital. Los szpitala w Twoich rękach. Jesteś przeciw – przyjdź: 16 marca, godz. 15.00, ul. Franciszkańska 7 (dawna SP10)”.

- Starosta podkreśla, że nie będzie to prywatyzacja - mówi z kolei o planach władz powiatu Monika Żmijewska, rzecznik prasowy świdnickiego starostwa. - Jest bowiem różnica między szpitalami prywatnymi a niepublicznymi samorządowymi. Udziały w tych pierwszych należą przede wszystkim do prywatnych inwestorów, natomiast w szpitalach samorządowych najczęściej udziałowcem większościowym jest w dalszym ciągu podmiot publiczny, czyli jednostka samorządu terytorialnego. W tym przypadku sto procent udziałów w spółce miałby powiat.

- Budżetu powiatu nie stać na pokrywanie strat SP ZOZ-u - mówi starosta Zygmunt Worsa uzasadniając potrzebę przekształcenia szpitala. Według władz powiatu niepubliczne szpitale są bardziej rentowne, a ich dyrektorzy ponoszą większą odpowiedzialność niż w publicznych placówkach, gdyż działają na podstawie kodeksu spółek handlowych, który w bardzo restrykcyjny sposób określa poziom odpowiedzialności zarządzających spółkami za ich wynik finansowy.

Powstał już specjalny zespół, który ma przygotować koncepcję przekształcenia Latawca. W jego skład weszli: radni powiatowi – Daria Kurek, Krzysztof Sołtys, Tadeusz Zawadzki i Henryk Rataj, dyrektor wydziału zdrowia Zbigniew Okarmus i radca prawny Artur Nazimek ze starostwa oraz dyrektor szpitala Jacek Domejko wraz z zastępca do spraw ekonomicznych Grzegorzem Klocem. Z ramienia wojewody do prac w zespole oddelegowany został Tomasz Kurzawa.

- Czekam jeszcze tylko na decyzję Prawa i Sprawiedliwości, kto z ich ramienia będzie wchodził w skład zespołu - mówiła w tym tygodniu wicestarosta Alicja Synowska. Już wiemy, że z PiS-u nikt w pracach zespołu nie będzie brał udziału.

- Nasza opcja jest przeciwko prywatyzacji służby zdrowia - mówi stanowczo Zbigniew Zduńczyk, przewodniczący klubu PiS w radzie powiatu. - Szpital nasz powiat kosztował tyle milionów, a teraz mamy to oddać w prywatne ręce? To się pięknie nazywa komercjalizacja, a nikt nie wie, jak się to skończy.

Radny Zduńczyk napisał pismo do starosty w tej sprawie. - Napisałem, że my nie bierzemy udziału w takich gierkach - powiedział nam.

Również rani miejscy PiS nazywają działania zmierzające do przekształcenia szpitala prywatyzacją. - W tej chwili to się nazywa komercjalizacja, ale to pierwszy krok do prywatyzacji - mówi radny Wojciech Kielka. - My jako radni docieramy z informacją o debacie do mieszkańców, ponieważ jest to tak ważna sprawa w życiu mieszkańców Świdnicy i powiatu. To sprawa ważna też dla pracowników Latawca. A pielęgniarek nikt nie zaprosił do udziału w tym zespole.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group