Wtorek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 601
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

Wiadomości: Świebodzice
Poniedziałek, 2 listopada 2015, 6:40
Aktualizacja: 7:21
Autor: opr.red.
Fot. www.swiebodzice.pl
GPR nie był jedynym, ważnym dokumentem, omawianym podczas XIII sesji Rady Miejskiej Świebodzic. Kolejny to Plan Gospodarki Niskoemisyjnej na lata 2015–2020.

Dokument jest wynikiem realizacji projektu pn. „Rozwój Obszaru Funkcjonalnego Aglomeracji Wałbrzyskiej poprzez opracowanie dokumentów strategicznych wspierających integracje 22 jest: Strategia ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne), Planu Gospodarki Niskoemisyjnej i Zintegrowanego Transportu Publicznego” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa przyznanych w ramach „Konkursu na dotację w sprawie działań wspierających jednostki samorządu terytorialnego w zakresie planowania współpracy, w ramach miejskich obszarów funkcjonalnych” ogłoszonego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. W ramach projektu opracowany został „PGN na lata 2014-2020 z perspektywą do 2030 r. dla 15 gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej”. Konstrukcja dokumentu umożliwia gminie Świebodzice na indywidualne przyjęcie PGN w zakresie jej dotyczącym z uwzględnieniem zapisów części wspólnej Planu dla Aglomeracji Wałbrzyskiej.

PGN to dokument o znaczeniu strategicznym. Wskazano w nim działania prowadzące do transformacji wszystkich sektorów gospodarki, których efektem będą: redukcja emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych i rozproszonych, poprawa efektywności gospodarowania odpadami, redukcja zużycia energii finalnej poprzez podniesienie efektywności energetycznej oraz promocja nowych wzorców konsumpcji energii. Zaplanowane działania ukierunkowane są na poprawę środowiska i jakości życia mieszkańców, a w dłuższej perspektywie wpłyną pozytywnie na rozwój gospodarczy.

Warto podkreślić, że Plany Gospodarki Niskoemisyjnej są promowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gdyż wzmacniają działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Posiadanie PGN warunkuje uzyskanie wsparcia dla szeregu inwestycji planowanych do realizacji na terenie gminy Świebodzice ze środków unijnych w obecnej perspektywie finansowej.

Z pełną treścią PGN można się zapoznać na stronie miasta www.swiebodzice.pl, w dziale Aglomeracja Wałbrzyska/Projekty Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group