Odbyły się także oficjalne rozmowy przedstawicieli władz samorządowych. Najważniejszym punktem rozmów było przygotowanie się do wspólnego korzystania ze środków Euroregionu „Glacensis”, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2014-2020, dzięki czemu można pozyskać dofinansowanie na budowę systemu ścieżek rowerowych, poprawę funkcjonowania służb ratowniczych i porządkowych (szczególnie Ochotniczych Straży Pożarnych), czy też na kampanię kulturalno-promocyjną. Podczas spotkania, w którym uczestniczył burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta, starosta Horic - Ivan Dolezal, wicestarosta Ales Svoboda oraz kierownik administracji w szkołach - Zdenka Vaskova, wiele mówiono również o dotychczasowej współpracy, wyrażono również wolę podpisania porozumienia partnerskiego obydwu miast. Podkreślano podobieństwa w funkcjonowaniu szkolnictwa i oświaty, grup artystycznych i sportowych, firm, zakładów pracy oraz organizacji społecznych. Wspólnym tematem okazały się ponadto plenery rzeźbiarskie, podczas których artyści w Horicach wykonali ponad 200 rzeźb usytuowanych w pięknej scenerii Parku Smetany.
W Horicach istnieje wiele mniejszych i większych zakładów oraz firm, w których wypieka się wafle, zawijanych później w różnej wielkości rurki napełniane kremami i polewami. Tradycja wypiekania wafli zrodziła się ponad dwieście lat temu, kiedy to ranny francuski kucharz Cesarza Napoleona - w podziękowaniu za opiekę - zdradził przepis wypieku suchych wafli (z mąki i wody) gospodyni, która się nim opiekowała. Nic więc dziwnego, że w tym mieście zrodził się pomysł obchodów „Święta horickiego wafla”, który jest główną atrakcją kulinarną Horic. Podobnie jak w Strzegomiu, na scenie od wczesnych godzin rannych prezentowały się amatorskie i profesjonalne zespoły wokalne i taneczne. Wokół sceny dominowały stragany wypełnione horickimi waflami i rurkami, rękodziełem artystycznym oraz lokalnymi przysmakami horickich gospodarstw.
Strzegom podczas święta w Horicach wystawił lokalne produkty z terenu naszej gminy: pieczywo ze strzegomskiej FSB Piekarni, smalec, ogórki kiszone, dżemy, miody, warzywa, ciasta oraz materiały promocyjne.
(Wioletta Urban)