Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 925
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Horice: Planowane partnerstwo Strzegomia i Horic

Piątek, 3 października 2014, 9:21
Aktualizacja: 13:10
Autor: red.
Horice: Planowane partnerstwo Strzegomia i Horic
Fot. użyczone
Delegacja Strzegomia uczestniczyła 20 września br. w wyjeździe do Horic w Czechach, gdzie odbywało się „Święto horickiego wafla”. Wizyta u naszych południowych sąsiadów to jednak nie tylko udział w lokalnych uroczystościach.

Odbyły się także oficjalne rozmowy przedstawicieli władz samorządowych. Najważniejszym punktem rozmów było przygotowanie się do wspólnego korzystania ze środków Euroregionu „Glacensis”, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2014-2020, dzięki czemu można pozyskać dofinansowanie na budowę systemu ścieżek rowerowych, poprawę funkcjonowania służb ratowniczych i porządkowych (szczególnie Ochotniczych Straży Pożarnych), czy też na kampanię kulturalno-promocyjną. Podczas spotkania, w którym uczestniczył burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta, starosta Horic - Ivan Dolezal, wicestarosta Ales Svoboda oraz kierownik administracji w szkołach - Zdenka Vaskova, wiele mówiono również o dotychczasowej współpracy, wyrażono również wolę podpisania porozumienia partnerskiego obydwu miast. Podkreślano podobieństwa w funkcjonowaniu szkolnictwa i oświaty, grup artystycznych i sportowych, firm, zakładów pracy oraz organizacji społecznych. Wspólnym tematem okazały się ponadto plenery rzeźbiarskie, podczas których artyści w Horicach wykonali ponad 200 rzeźb usytuowanych w pięknej scenerii Parku Smetany.

W Horicach istnieje wiele mniejszych i większych zakładów oraz firm, w których wypieka się wafle, zawijanych później w różnej wielkości rurki napełniane kremami i polewami. Tradycja wypiekania wafli zrodziła się ponad dwieście lat temu, kiedy to ranny francuski kucharz Cesarza Napoleona - w podziękowaniu za opiekę - zdradził przepis wypieku suchych wafli (z mąki i wody) gospodyni, która się nim opiekowała. Nic więc dziwnego, że w tym mieście zrodził się pomysł obchodów „Święta horickiego wafla”, który jest główną atrakcją kulinarną Horic. Podobnie jak w Strzegomiu, na scenie od wczesnych godzin rannych prezentowały się amatorskie i profesjonalne zespoły wokalne i taneczne. Wokół sceny dominowały stragany wypełnione horickimi waflami i rurkami, rękodziełem artystycznym oraz lokalnymi przysmakami horickich gospodarstw.

Strzegom podczas święta w Horicach wystawił lokalne produkty z terenu naszej gminy: pieczywo ze strzegomskiej FSB Piekarni, smalec, ogórki kiszone, dżemy, miody, warzywa, ciasta oraz materiały promocyjne.

(Wioletta Urban)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group