Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 1726
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Po 40–leciu Kostrzan

Wtorek, 9 czerwca 2015, 7:40
Aktualizacja: 18:15
Autor: opr.red.
Strzegom: Po 40–leciu Kostrzan
Fot. www.strzegom.pl
Zespół Folklorystyczny „Kostrzanie” kończy w tym roku 40 lat. To ważna rocznica w działalności zespołu, jak również kolejny rozdział w historii kulturalnej gminy Strzegom. Z tej okazji – w dniach 5 i 7 czerwca br. – odbyły się wielkie uroczystości.

Zespół działa nieprzerwanie od 1975 roku, niezmiennie zachwycając publiczność nie tylko z Polski, ale i z innych zakątków świata. Setki zagranych koncertów, liczne podróże, nagrody i wyróżnienia, litry wylanych łez wzruszenia oraz przyjaźnie, które pozostają na całe życie – to wszystko, co zapada w pamięć i wymaga przekazania przyszłym pokoleniom.

Te emocje członkowie zespołu „Kostrzanie” przekazali publiczności podczas koncertu jubileuszowego, który odbył się 5 czerwca br. w Strzegomskim Centrum Kultury. Reżyserem niezwykle sugestywnego i nostalgicznego z jednej strony, ale także barwnego, dynamicznego i żywiołowego widowiska był Gerard Nowak. Inscenizacja składała się z 3 odsłon: „Historia Kostrzan sercem pisana”, „Pejzaż tańcem malowany” i „Dać dzieciom skrzydła” i łączyła w sobie wątek patriotyczny - zamiłowanie do swojej „Małej Ojczyzny”, czyli Kostrzy, perfekcję w każdym elemencie choreograficznego wtajemniczenia i pokoleniową ciągłość zespołu. Stąd na scenie – w różnych tańcach i odsłonach - pojawiali się zarówno najstarsi „Kostrzanie”, jak też ci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki, zaczynając w ten sposób swoją wielką przygodę z folklorem. Trwający ponad dwie godziny koncert był wspaniałą ucztą dla wszystkich wielbicieli folkloru i kolejny raz pokazał kunszt, talent i doskonały warsztat „Kostrzan”.

Rubinowe Gody „Kostrzan” to doskonała okazja, by nagrodzić osoby, które zapisały swoje piękne karty w historii zespołu. W uznaniu zasług w zakresie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury ludowej na terenie gminy Strzegom, minister kultury i dziedzictwa narodowego - Małgorzata Omilanowska, na wniosek burmistrza Strzegomia – Zbigniewa Suchyty nadała odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Z rąk wojewody dolnośląskiego – Tomasza Smolarza odznaki honorowe otrzymali: Helena Czerniewicz, Zbigniew Hernik, Janina Kozłowska, Regina Łuczyńska, Jolanta Misztal, Helena Szerszeń, Leokadia Szubertowicz i Genowefa Ździebło.

Tak znamienita uroczystość nie mogła obejść się bez serdecznych gratulacji z okazji 40-lecia działalności artystycznej zespołu „Kostrzanie”. Złożyli je parlamentarzyści, przedstawiciele okolicznych samorządów terytorialnych, reprezentanci sekcji CIOFF, delegacje zaprzyjaźnionych zespołów folklorystycznych z regionu i wiele innych osób. – To dla mnie naprawdę wzruszająca chwila, kiedy mogę uczestniczyć w tak pięknym jubileuszu, co w przypadku amatorskiego zespołu nie jest wcale takie częste. Przez 40 lat, w trudnej przecież rzeczywistości, mogliście tworzyć i kreować piękną polską kulturę ludową. Życzę, by państwo dzielili się w dalszym ciągu swoim uśmiechem, ciepłem i kulturą z nami wszystkimi – zaznaczył w swojej wypowiedzi wojewoda dolnośląski, Tomasz Smolarz.

Goście zaproszeni na piątkowy koncert – zamiast kwiatów – przekazali przedmioty służące niepełnosprawnym uczniom Warsztatu Terapii Zajęciowej w Strzegomiu.

W niedzielę (7 czerwca br.) miał miejsce dalszy ciąg obchodów jubileuszowych. W Kostrzy odbyła się msza polowa w intencji wychowanków i kadry zespołu, koncert plenerowy z udziałem zaproszonych zespołów pt. „Przyjaciele Kostrzan” oraz jubileuszowa biesiada z muzyką.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group