Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 747
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Po gminnych obchodach

Piątek, 10 listopada 2023, 7:53
Aktualizacja: 9:54
Autor: red
Gmina Świdnica: Po gminnych obchodach
Fot. Gmina Świdnica
Na zaproszenie wójt gminy Świdnica Teresy Mazurek w tegorocznych obchodach Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyło wielu znamienitych gości. Wśród nich nowo wybrani przedstawiciele do Sejmu i Senatu RP, przedstawiciele władz samorządowych, władz kościelnych, mundurowych, liczne delegacje stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy gminy Świdnica. Oficjalne obchody rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnu a następnie wręczono najważniejsze tytuły przyznawane przez Radę Gminy Świdnica: Honorowy Obywatel Gminy Świdnica i Zasłużony dla Gminy Świdnica.

- Cieszę się ogromnie, że dziś możemy się spotkać, aby uczcić ten wyjątkowy dzień w historii Polski - rocznicę odzyskania niepodległości. To chwila, w której nasze serca biją mocniej. Niech Polska zawsze pozostaje niepodległa, silna i dumna – tymi słowami Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy w Świdnicy przywitał zebranych podczas gminnej uroczystości z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pierwsza część wydarzenia poświęcona została refleksji nad historią i współczesnością naszej Ojczyzny. Usłyszeliśmy pieśni patriotyczne, które towarzyszyły Polakom podczas przełomowych, historycznych momentów, a to w wykonaniu Anny i Romualda Spychalskich, muzycznego małżeństwo od wielu lat podbijającego polskie i zagraniczne estrady koncertowe oraz Dariusza Pietrzykowskiego - lirycznego tenora, który na co dzień występuje na deskach teatrów i oper w całej Polsce.

Gminną tradycją stało się, że w czas Narodowego Święta Niepodległości wręczane są najważniejsze tytuły, przyznawane przez Radę Gminy Świdnica. Honorowy Obywatel Gminy Świdnica i Zasłużony dla Gminy Świdnica. Tak też było tym razem.

Na przestrzeni 24 lat tytuł Honorowy Obywatel Gminy Świdnica otrzymało 21 znanych i cenionych osób ze świata polityki, kultury, samorządu, duchowieństwa. Podczas tegorocznej uroczystości tym szczególnym wyróżnieniem zostali uhonorowani Ks. bp Ignacy Dec i Ks. bp Waldemar Pytel.

BISKUP IGNACY DEC ur. 27.07.1944 r. w Hucisku w obecnym woj. Małopolskim. Profesor nauk teologicznych, rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu w latach 1988-1995, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu w latach 1992-2004, pierwszy biskup świdnicki 2004-2020, a od roku 2020 biskup senior diecezji świdnickiej. Dorobek pracy duszpasterskiej i związanie z gminą Świdnica m. in. jako organizatora i ordynariusza nowej Diecezji Świdnickiej, mają wielkie znaczenie dla rozwoju wspólnoty samorządowej naszej gminy. Biskup Ignacy Dec regularnie brał udział w wielu wydarzeniach organizowanych przez samorząd gminy Świdnica , skupił rzesze wiernych i przyjaciół, których zjednywał skromnością, serdecznością, duszpasterską dobrocią, głosem mądrości w duchu miłosierdzia i pracy zgodnie z Jego biskupim zawołaniem „Miłosierdzie i Prawda”. 1 lipca 2012 r. decyzją biskupa Deca powstała nowa parafia pw. Najświętszej Maryi Panny w Bojanicach (gm. Świdnica) obejmująca 4 miejscowości: Bojanice, Makowice, Opoczkę i Jakubów. Przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Świdnica jest wyrazem uznania i wdzięczności za budowę Kościoła na terenach Ziemi Świdnickiej w tym gminy Świdnica, za formację całych pokoleń nowych księży i teologów świeckich, która pomaga wzrastać w wymiarze człowieczeństwa i prawdy.

Przez 16 lat, kiedy byłem na urzędzie pierwszego biskupa świdnickiego bardzo dobrze mi się współpracowało z gminą Świdnica. A wspominam dwa wydarzenia, które się powtarzały każdego roku. Opłatki grudniowe! Opłatek w gminie Świdnica był zawsze najpiękniejszy, najwięcej było uczestników, bo wszyscy chcieli tu być. Było dużo folkloru, piękne kolędy, jasełka, także przemówienia takie pikantne i dobre jedzenie. A drugie wydarzenie to dożynki sierpniowe i było to miłe przeżycie – mówił w swoim wystąpieniu bp Ignacy Dec.

BISKUP WALDEMAR PYTEL ur. 5.06.1958 r. w Istebnej w woj. śląskim. Polski duchowny luterański, od 1991 r. proboszcz parafii ewangelickiej w Świdnicy, a od 7 marca 2015 r. biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Wiemy, że dzięki jego niezwykłej determinacji świdnicki kościół ewangelicko-augsburski jest dziś pomostem symbolizującym ciągłość dziejów Śląska mimo tragedii XX w. i miejsce dialogi polsko-niemieckiego, ważnym w procesie pojednania narodów. Przyznanie tytułu Honorowy Obywatel Gminy Świdnica jest uznaniem zasług jakie Ks. Bp Waldemar Pytel wnosi do dialogu ekumenicznego, który prowadzony jest na ternie naszej gminy ze szczególnym uwzględnieniem Krzyżowa i Witoszowa Dolnego. Ukazuje ekumenizm jako dialog różnych wyznań oraz próbę wzajemnego zrozumienia, jako postawę pełną szacunku wobec bliźnich i ich tradycji religijnych. Od wielu lat obserwujemy jego aktywność nie tylko w obszarze życia duchowego, ale też społecznego, kulturalnego i działalności charytatywnej. Ks. Biskup żyje naszą gminą i tym co się w niej dzieje, a drzwi jego świątyni są zawsze otwarte dla każdej delegacji zagranicznej i gości z Polski odwiedzających naszą gminę.

Wręczenia statuetek i dyplomów dokonała wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek wraz z przewodniczącą Rady Gminy Świdnica Reginą Adamską.

Gmina Świdnica jest przykładem, jak można wspólnie żyć i jak w różnorodności można budować społeczne dobro. I za to dziękuję. Dziękuję Radzie Gminy za przyznanie tego zaszczytnego tytułu. Bycie honorowym obywatelem to nie tylko splendor, ale dla mnie osobiście to zobowiązanie. Będę się starał utrzymać poziom Honorowego Obywatela Gminy Świdnica – podkreślał biskup Pytel.

Tytuł ZASŁUŻONY DLA GMINY ŚWIDNICA przyznawany jest od 21 lat. Po raz pierwszy, w 2002 r. tym zaszczytnym wyróżnieniem Rada Gminy Świdnica uhonorowała Cecylię Pączek, długoletnią sołtys sołectwa Boleścin. Na przestrzeni 21 lat w tym gronie jest już 99 mieszkańców naszej gminy Świdnica. Podczas tegorocznej uroczystości do tej listy dołączyła setna mieszkanka naszej gminy Pani Teresa Mazurek, Wójt Gminy Świdnica. Zanim wręczono odznaczenie, zebrani goście mieli okazję zobaczyć kilkuminutowy film, prezentujący różnorodne aspekty działalności, bo jak wielokrotnie podkreśla pani Teresa aby być blisko mieszkańców nie wystarczy być wójtem od godz. 7.30 do 15.30. To służba na rzecz mieszkańców 24/h.

Pani TERESA MAZUREK, jest mieszkanką gminy Świdnica od urodzenia. Funkcję wójta gminy Świdnica pełni nieprzerwanie od 27 marca 2003 r. aż do chwili obecnej. W latach 1998-2002 była przewodniczącą Rady Gminy Świdnica, a od 1994-1998 radną Rady Gminy. W trakcie pracy w samorządzie gminnym została odznaczona:

Srebrnym Krzyżem Zasługi za szczególną działalność zawodową i społeczną na rzecz kultury sportowej,
Oznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego
Odznaką za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych
Medalem Komisji Edukacji Narodowej
Nagrodą Mediów ŚWIDNICKI NEPTUN w kat. KOBIETA W SAMORZĄDZIE i PRZEDSIĘBIORCZY W SAMORZĄDZIE
Statuetką przedsiębiorczości w kat. PROFESJONALNE ZARZĄDZANIA FIRMĄ LUB INSTYTUCJĄ
Wg. rankingu „Polska The Times- Gazety Wrocławskiej” p. wójt znalazła się w gronie 100 NAJBARDZIEJ WPŁYWOWYCH KOBIET DOLNEGO ŚLĄSKA,
ODZNAKĄ HONOROWĄ przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów
Medalem PRO MEMORIA, przyznanym na wniosek Koła Sybiraków Ziemi Świdnickiej,
NOMINOWANA DO TYTUŁU WÓJT ROKU 2010, spośród wszystkich wójtów w Polsce Teresa Mazurek znalazła się w ścisłej 10 najlepszych wójtów w kraju
Medalem 65-lecia Ludowych Zespołów Sportowych nadany przez Radę Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS we Wrocławiu za wybitną działalność i sprzyjanie rozwojowi sportu wiejskiego
Brązowym Medalem Zasługi Fundacji „Straż Mogił Polskich Bohaterów” nadanym przez Związek Sybiraków za konserwację zabytków na Kresach Wschodnich
Brązową Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej" nadaną przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej za rozwój ochrony przeciwpożarowej,
Honorowym tytułem Samorządowiec- Spółdzielca w IX Edycji Konkursu Samorządowiec- Spółdzielca, za umacnianie samorządu spółdzielczego i terenowego.

Rada Gminy Świdnica przyznała tytuł Zasłużony dla Gminy Świdnica, podkreślając dobre i odpowiedzialne decyzje, które Pani Teresa Mazurek z determinacją realizuje jako wójt gminy, a które to decyzje doprowadziły do realizacji wielu inwestycji, sprawiając, że gmina Świdnica stała się miejscem, gdzie warto żyć. Wręczenia statuetek i dyplomów dokonała przewodnicząca Rady Gminy Świdnica Pani Regina Adamska wraz z zastępcą wójta gminy Panem Bartłomiejem Strózikiem.

Brakuje mi słów, ten tytuł to dla mnie ogromny zaszczyt i honor przyjąć go po wielu latach pracy dla gminy Świdnica. To lata spędzone w gminie, w której się urodziłam, w której mieszkam i będę mieszkać, w której mieszkają moje dzieci i w gminie, którą bardzo kocham, bardzo lubię, w której warto żyć. Tę statuetkę chcę dedykować mojej rodzinie, która dzielnie znosiła moją nieobecność w domu. To są lata mojej nieobecności, często w niedziele, w sobotę, popołudniami. Oni nigdy nie zapytali: Gdzie jedziesz? Kiedy wrócisz? Dlaczego tak często wyjeżdżasz z domu. To dla was, kochani – mówiła ze wzruszeniem wójt gminy Świdnica.

Po wręczeniu wyjątkowych odznaczeń, wielu wzruszeniach i słowach uznania, przyszedł czas na wręczenie kwiatów i upominków przez rodzinę, blich, przyjaciół i współpracowników odznaczonych, podziękowania i gratulacje, a następnie odbyła się druga, artystyczna część wydarzenia. Wspomniani artyści z Łodzi zaprezentowali niezapomniane przeboje z gatunku muzyki rozrywkowej i musicalowej, zachęcając do wspólnego śpiewu i radowania się.

Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli świętować razem z nami. Serdeczne gratulacje kierujemy do odznaczonych. Cieszymy się, że jesteście z nami.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group