Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 1050
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Po polsko–niemieckiej debacie

Piątek, 16 czerwca 2023, 7:28
Autor: red
Świdnica: Po polsko–niemieckiej debacie
Fot. UM Świdnica
Prezydent Świdnicy Beata Moskal–Słaniewska wzięła udział w polsko – niemieckiej debacie „Kobiety w polityce lokalnej i regionalnej”, która odbyła się 13 czerwca w Konsulacie Generalnym RFN we Wrocławiu.

Bezpośrednio przed panelem dyskusyjnym wystąpiła dr Helga Lukoschat, przewodniczącą zarządu Europejskiej Akademii dla Kobiet w Polityce i Gospodarce (EAF Berlin). Przedstawiła szersze tło dyskusji i sformułowała kilka tez, do których odnoszono się podczas debaty. W podsumowaniu swojego wykładu powiedziała m.in. „Nie chcemy dalej czekać 50 do 60 lat, jak przewiduje prognoza z Polski, zanim kobiety w końcu osiągną pełną równość w polityce. Nie potrzebujemy też kilku wyjątkowych kobiet jako modeli, ale potrzebujemy kobiet w ich różnorodności, młodych i starszych, z miast i z regionów, kobiet z dziećmi i bez, o różnym pochodzeniu społecznym lub kulturowym. Bardzo doświadczona polityczka i minister z lat 60., socjaldemokratka Käthe Strobel, powiedziała kiedyś: "Polityka jest zbyt poważną sprawą, aby pozostawić ją wyłącznie mężczyznom".

W panelu dyskusyjnym wraz z prezydent Świdnicy uczestniczyły: Sylwia Bielawska - Wiceprezydentka Miasta Wałbrzych, Magdalena Piasecka - radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Krystyna Talaga - Wójt gminy Kalsk, Lucie Hammecke, Poseł do Landtagu Saksonii oraz Katja Gerhardi, Radna Miasta Bautzen.

W debacie poruszono tematy osobistych doświadczeń i obserwacji dotyczących zaangażowania kobiet w polityce lokalnej i regionalnej. Mówiono o tym, jakie mechanizmy są największą barierą, jakie czynniki sprzyjają zaangażowaniu kobiet, czy istnieją sieci wzajemnego wsparcia, inspiracji, które mogą ułatwiać kobietom „wejście” do polityki.

Panie mówiły, jakie doświadczenia sąsiedniego kraju w kwestii wspierania zaangażowania kobiet w polityce uważają za najciekawsze. Oceniły rolę transgranicznej współpracy kobiet w polityce lokalnej i regionalnej.

Rozmowę moderował dr hab. Sebastian Płóciennik z Zespołu ds. Niemiec i Europy Północnej z Ośrodka Studiów Wschodnioeuropejskich w Warszawie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
100%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group