Poniedziałek, 24 stycznia
Imieniny: Franciszka, Rafała
Czytających: 650
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Po rosyjsku w bibliotece

Wtorek, 8 marca 2011, 8:27
Aktualizacja: 8:27
Autor: GrA
Świdnica: Po rosyjsku w bibliotece
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Świdnica powoli staje się stolicą kina na Dolnym Śląsku. Mamy Festiwal Reżyserii Filmowej, Festiwal „Okiem Młodych”, pokazy filmów w teatrze i bibliotece miejskiej. W tej ostatniej rusza nowy cykl poświęcony kinu rosyjskiemu.

O rosyjskim kinie współczesnym, wybitnych rosyjskich reżyserach i nowych nurtach wschodniej kinematografii opowiadać będzie Natalia Nikolska.

Cykl spotkań z kinem rosyjskim rozpocznie 16 marca o godzinie 10.00 spotkanie poświęcone projektom pierwszych producentów filmowych w carskiej Rosji i ich losach po Rewolucji Październikowej. Świdniczanie będę mieli okazję zobaczyć pierwszy trzyminutowy dokument rosyjski z 1898 roku, a także bliżej poznać sylwetkę genialnego aktora niemego kina Iwania Mozżuchinia, który zagrał tytułową rolę w filmie J. Protazanowa „Ojciec Sergiusz”. To właśnie ten film świdniczanie zobaczą jako pierwszy.

Kolejne spotkania zaplanowano na drugą połowę marca i kwiecień. 23 marca zobaczymy „Niezwykłe przygody Mr Westa w kraju bolszewików”, komedię L. Kuleszowa z 1924 roku, 6 kwietnia - arcydzieło Sergiusza Eisensteina „Pancernik Potiomkin” (1925), 13 kwietnia - science fiction z 1924 roku – odkrycie radzieckiego inżyniera Łosia Interplanetonefa i rewolucję na Marsie w filmie J. Protozanowa „Aelita”, 20 kwietnia - „Człowieka z kamerą”. Jako ostatni świdniczanie zobaczą 27 kwietnia film „Czekaj na mnie”.

Na wszystkie projekcje wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy do sali cysterskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group