Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 1014
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Poczuć świąteczną atmosferę

Wtorek, 26 marca 2013, 0:07
Autor: red.
Strzegom: Poczuć świąteczną atmosferę
Fot. użyczone
Niezliczoną ilość palm, stroików, pisanek, bab i mazurków wielkanocnych mogli zobaczyć mieszkańcy gminy Strzegom na XV Jarmarku Wielkanocnym. Kto nie był, niech żałuje!

Strzegomski jarmark odbył się w Niedzielę Palmową, 24 marca. Jego uczestnikami były lokalne zespoły folklorystyczne, przedstawiciele sołectw, twórcy ludowi i rękodzielnicy oraz mieszkańcy Strzegomia – ci najmłodsi oraz zdecydowanie starsi. Tradycyjnie już uczestnicy jarmarku wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w Bazylice Mniejszej, a następnie w barwnym korowodzie przeszli ulicami miasta do sali balowej Strzegomskiego Centrum Kultury II przy ul. Paderewskiego. Dodajmy, że przed nabożeństwem doszło do poświęcenia palm wielkanocnych.

Na scenie SCK II zaprezentowały się zespoły folklorystyczne: „Mali Kostrzanie", „Kostrzanie”, "Goczałkowianie" i "Olszaniacy", dzieci z publicznych przedszkoli nr 2, 3 i 4 w Strzegomiu oraz uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 i PSP nr 4.

Zwiedzający jarmark mogli nie tylko podziwiać występy artystyczne, ale również oglądać stoiska i stragany świąteczne, które pokazywały całe bogactwo kultury naszego kraju i Ziemi Strzegomskiej. – Istny kolorowy zawrót głowy – to zdanie chyba najczęściej padało w niedzielne południe. Uczestników jarmarku najbardziej ucieszyła możliwość degustacji wypieków wielkanocnych i wędlin. A trzeba przyznać, ze w tym aspekcie wystawcy naprawdę spisali się na medal. – Dawno nie jadłem tak przepysznego ciasta. Warto było tutaj przyjść – zachwycał się jeden z mieszkańców Strzegomia. Kto z kolei chciał mieć pamiątkę z jarmarku, mógł za symboliczną kwotę kupić pisanki, kraszanki czy stroiki.

W trakcie tegorocznej edycji jarmarku zostały rozstrzygnięte konkursy na najbardziej oryginalną palmę wielkanocną, najciekawsze stoisko oraz na tradycyjną potrawę. W pierwszej kategorii wygrało sołectwo Międzyrzecze, wyprzedzając Jaroszów i Kostrzę. W kategorii ekspozycja stoiska najlepsza była Żółkiewka, a za nią Stanowice i Międzyrzecze. Natomiast w kategorii potrawa 1. miejsce zajęło sołectwo Jaroszów, 2. lokata przypadła wsi Modlęcin, a trzecia była Żółkiewka. Komisja konkursowa wskazała również wyróżnienia we wszystkich kategoriach.

Impreza była w pełni udana, a uczestnicy jarmarku zachwycali się pomysłowością wystawców i wykonawców programu artystycznego. W imieniu organizatora - Strzegomskiego Centrum Kultury dziękujemy wszystkim za wspaniałą atmosferę w trakcie jubileuszowej edycji jarmarku i już zapraszamy na kolejną edycję w przyszłym roku, która odbędzie się na terenie OSiR-u w Strzegomiu.

(Tomasz Wanecki)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group