Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 883
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice/Wałbrzych: Podaruj komuś szansę na życie– podziel się swoim szpikiem

Środa, 1 lutego 2012, 15:30
Aktualizacja: Sobota, 11 lutego 2012, 8:47
Autor: red
Świebodzice/Wałbrzych: Podaruj komuś szansę na życie– podziel się swoim szpikiem
Fot. użyczone
Tak niewiele nas to kosztuje, aby podarować drugiemu człowiekowi nadzieję na wyzdrowienie.Wystarczy podarować mu te kilkanaście minut i przebadać się. Teraz wszyscy mamy taką szansę.

W niedzielę, 12 lutego, Fundacja DKMS Polska, korzystając z zaproszenia organizatora, Katarzyny Tylkowskiej i gościnności Salonu Toyoty Wałbrzych Nowakowski, zorganizuje akcję ''Dzień Dawcy Szpiku Wałbrzych–Świebodzice'' podczas której odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w akcji. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz.

W Polsce, co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorem lokalnym przeprowadza "Dzień Dawcy Szpiku Wałbrzych-Świebodzice", podczas którego zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców. W Polsce zarejestrowanych jest 260 000 potencjalnych dawców, z czego ponad 183 000 to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska. W przeciągu dwóch lat działalności Fundacji DKMS Polska aż 128 osób oddało swoje komórki macierzyste dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego.

Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję.

To już kolejny, dobry pomysł Salonu Toyota Nowakowski Wałbrzych. Wcześniej mogliśmy budować strażaka razem z firmą Lego, teraz Toyota Nowakowski, razem z Fundacją DKMS, jako jedyny salon samochodowy w Polsce włączyła się w akcję „Wspólnie przeciw białaczce".

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
Data: 12 luty 2012, niedziela
Godziny: 10.00 - 16.00
Miejsce: Salon Toyota Wałbrzych Nowakowski
Adres: ul. Uczniowska 21, Wałbrzych

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Więcej informacji: www.dkms.pl, tel.: (22) 331 01 47, email: fundacja@dkms.pl,

Kontakt:
Fundacja DKMS Polska Baza Dawców Komórek Macierzystych
Rafał Młodzikowsk-rafal.mlodzikowski@dkms.pl-tel.(22) 5723003

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group