Czwartek, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 1385
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Podsumowali 5–lecie

Środa, 28 czerwca 2023, 11:02
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Podsumowali 5–lecie
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Budowa kanalizacji sanitarnej w Piotrowicach Świdnickich, Pastuchowie i północnej części Jaworzyny Śląskiej, modernizacja Stacji Uzdatniania Wody – to tylko część inwestycji, jakie w ostatnich latach zrealizował Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Jaworzynie Śląskiej. We wtorek, 20 czerwca odbyło się walne zebranie spółki. Sprawozdanie z jej działalności było także tematem dyskusji radnych podczas sesji rady miejskiej w środę, 21 czerwca.

Niewątpliwie do najważniejszych inwestycji zrealizowanych w ostatnich latach należy budowa kanalizacji sanitarnej w Piotrowicach Świdnickich w 2018 r.. Wybudowano 4,98 km sieci oraz uruchomiono tłocznię ścieków. Wartość inwestycji wyniosła 5,6 miliona złotych. W tym samym czasie zmodernizowano Stację Uzdatniania Wody – m.in. zmieniono system napowietrzania, wymieniono filtry, wprowadzono system monitorowania prowadzonych procesów. Modernizacja wyniosła 1,8 miliona złotych. W 2022 r. zakończono budowę prawie 7,5 km sieci kanalizacji sanitarnej w Pastuchowie wraz z odcinkami bocznymi do posesji i uruchomiono tłocznię ścieków. Całość kosztowała 7,3 miliona złotych. W ramach oszczędności, jakie udało się pozyskać w postępowaniach przetargowych, wybudowano dodatkowo 3,47 km sieci kanalizacji sanitarnej w północnej części Jaworzyny Śląskiej. Inwestycja kosztowała 3,1 miliona złotych. Na realizację zadań ZUK pozyskał środki zewnętrzne z funduszy europejskich, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 16,4 miliona złotych.

Trwają inwestycje w poprawę i ochronę wody pitnej

W 2021 roku gmina Jaworzyna Śląska przekazała spółce 2,3 miliona złotych w celu podwyższenia jej kapitału zakładowego z przeznaczeniem na realizację zadania „Bezpieczeństwo i ochrona źródeł wody pitnej wraz z zapewnieniem jakości i ciągłości jej dostarczania dla mieszkańców gminy Jaworzyna Śląska”, który sukcesywnie realizuje Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. Środki pochodzą z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych i zostały przeznaczone na wykonanie następujących zadań: zmianę zasilania studni głębinowych ze średniego na niskie napięcie, budowę studni wraz z urządzeniem pomiarowym na popłuczyny i kanału odprowadzającego popłuczyny, modernizację studni głębinowych, montaż dwóch instalacji fotowoltaicznych o mocy 49,59 kW każda, modernizację budynku Stacji Uzdatniania Wody, wykonanie nowej bramy wjazdowej na teren stacji, zakup sprężarki do płukania filtrów i zasilania przepustnic przy filtrach, zakup dwóch pomp głębinowych, zakup agregatu prądotwórczego. Część z nich zostało już wykonanych, zakończenie pozostałych zadań zaplanowano jeszcze w tym roku.

Mogą się zdarzyć utrudnienia

Prace są prowadzone w taki sposób, aby zapewnić ciągłość dostaw wody dla mieszkańców. - Prace są cały czas prowadzone w taki sposób, aby jak najmniej utrudnień odczuwali mieszkańcy. Niestety, zdarzają się sytuacje awaryjne, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć – wyjaśnia prezes ZUK, Łukasz Kwadrans. Do takiej sytuacji doszło 13 czerwca, kiedy po regeneracji studni głębinowej wystąpiło zanieczyszczenie wody związkami żelaza i manganu, co obniżyło jej wartości organoleptyczne oraz spowodowało zwiększenie jej mętności. - W okresie 25-letniej eksploatacji studnia nie była poddawana żadnym badaniom i zabiegom regeneracji z powodu braku środków finansowych na ten cel. Wobec powyższego jej wydajność, mierzona podczas inspekcji przeprowadzonej we wrześniu ubiegłego roku, wynosiła tylko 41,40 % wartości jej wydajności w początkowym okresie jej eksploatacji. Przeprowadzenie zabiegu jej regeneracji okazało się konieczne, gdyż odwlekanie go w czasie spowodowałoby dalszy spadek wydajności lub uszkodzenie studni skutkujące zaprzestaniem jej eksploatacji. Podjęcie działań związanych z jej płukaniem oraz płukaniem filtrów znajdujących się w budynku SUW pozwoliło na znaczne obniżenie mętności wody – wyjaśnia Łukasz Kwadrans. – Przepraszamy mieszkańców za zaistniałe niedogodności.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group