Środa, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 598
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Podsumowanie akcji ratowania mogił

Sobota, 1 grudnia 2012, 13:18
Aktualizacja: 13:20
Autor: red.
Gmina Świdnica: Podsumowanie akcji ratowania mogił
Fot. użyczone
350 uczniów z dolnośląskich szkół wraz ze swoimi nauczycielami porządkowało w czasie wakacji polskie nekropolie na Ukrainie. Była to realizacja kolejnego etapu akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Podczas ostatniej sesji Rady Gminy uczestnicy wyjazdu wyrazili wdzięczność władzom gminy za okazane wsparcie finansowe.

Kilkanaście dni lipca młodzież przeznaczyła nie tylko na ratowanie narodowego dziedzictwa, ale również uczyła się historii Polski, nawiązywała kontakty z ukraińskimi rówieśnikami, poznawała kulturę wschodnich sąsiadów.

W tej samej miejscowości, co w roku ubiegłym grupa uczniów - harcerzy wyjechała porządkować polski cmentarz w Mikulińce (obwód Tarnopolski). W pobliżu XVII w. bazyliki znajduje się zupełnie opuszczona zabytkowa polska nekropolia. Od 2 lat odwiedzają ją uczniowie Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie.

- Po dotarciu na cmentarz harcerzy zastał smutny widok - mimo ogromu prac podjętych w zeszłym roku, cała nekropolia znów zarośnięta była krzakami , drzewami i wysoką trawą. Nikt jednak nie narzekał i wszyscy ruszyli do pracy, czego efekty można było dość szybko zobaczyć. Wolontariusze odsłaniali kawałek po kawałku części nekropolii, wyłaniając pomniki z trawy, a czasem wręcz spod ziemi. Wycięli sporo drzew, odsłaniając znaczną część cmentarza, do której nie udało się dostać w zeszłym roku. Po kilku dniach ciężkiej pracy udało się osiągnąć zamierzony efekt - odsłonięto wielką część polskiego cmentarza. Ten widok napawał serce dumą – mówili uczestnicy wyjazdu na Ukrainę podczas XXXV sesji Rady Gminy Świdnica.

- Przez cały rok kwestowaliśmy na rzecz ratowania mogił na Kresach. Zebraliśmy 3,5 tys. zł – mówiła Monika Kornacka-Iwaniec, opiekun grupy. - Nasz trud został doceniony. Zajęliśmy 3. miejsce w województwie w wysokości zebranych kwot. Całość naszych prac postanowiliśmy udokumentować. Pragniemy wyrazić naszą wdzięczność władzom gminy, które po raz kolejny okazały nam wsparcie finansowe.

- Jestem z Was dumna. To Wam należą się podziękowania i gratulacje za włożony trud i wysiłek w ratowanie mogił na Ukrainie. Kolejny rok z rzędu mogłam osobiście uczestniczyć w podsumowaniu akcji organizowanej przez TVP Wrocław i Dolnośląskie Kuratorium Oświaty. Muszę przyznać, że dawno nie widział tak dużej rzeszy młodych ludzi zaangażowanych w ratowanie polskich nekropolii na Wschodzie. W wielu przypadkach jeżdżą tam już rodziny. Raz jeszcze gratuluję Wam, że część swoich wakacji przeznaczyliście na aktywną pracę, a w imieniu władz gminy możemy zapewnić, że będziemy Was nadal wspierać w miarę posiadanych środków – mówiła z uznaniem wójt gminy Teresa Mazurek.

Na zakończenie prezentacji, gimnazjaliści wręczyli władzom gminy Kalendarze Kresowe na 2013 rok, prezentujące efekty ich pracy podczas tegorocznej akcji ratowania mogił na Ukrainie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group